-
E-interjeras
Stogo plotas didelis (260 kv.m)...
Teksto autorius: Evelina
Dvitėjines sijas užsakinėjome dviem etapais ir čia yra priežastis, kodėl nespėjome praėjusiais metais užklijuoti EPDM dangos ir pabaigti stogo. Pirmu etapu pirkome tik tai, kas buvo sandėlyje. O buvo per ilgos ir per aukštos 5 cm, bet negalėjome laukti 3,5 mėn. ir nieko nedaryti. To pasekoje, kitos sijos turėjo būti didesnio aukščio, o tai lygu didesnė kaina.
Sijų matmenys: aukštis 350 mm, plotis 47/47 ir 72/47 mm. Kai kur siauresnės, bet daugumoje platesnės. Nupjovėme tai, kas nereikalinga, o kur išėjo, likučius panaudojome tarpams tarp dvitėjinių sijų.
Antra partija atėjo tik po 3,5 mėn, t.y. jau rudenį. Forsavome ir skubėjome, kad jas kuo greičiau užsikeltume ir užsidengtume stogą bent su difuzine plėvėle, OSB ir laikina plėvele iki prasidės lietūs. Spėjome, bet nespėjome pasidaryti parapetų ir užklijuoti EPDM dangos.
Dvitėjinės sijos kainavo 5165 Eur.
Pirmos partijos sijų viršų ištepėme antiseptikais nuo gaisro bei pelėsio, nes žinojome, jog jos gana ilgą laiką stovės po atviru dangumi. Sijas suskirstėme į kelias krūvas, kranas jas užkėlė ten, kur strategiškai patogiausia, o mes jau rankomis jas išskirstėme. Nuotraukų turiu mažai, daugiausiai filmavau, tad galite išsamiau pasižūrėti šio etapo apačioje esančiame video.
Pirmiausia reikėjo į tikslią vietą pastatyti šoninę siją palei ilgiausią namo kraštinę. Jungėme dvi sijas viena su kita, kurias Paulius sutvirtino metalinėmis plokštelėmis. Kad išlaikyti vienodą atstumą nuo blokelių kraštų, naudojome siūlą.
Visas kitas sijas prie mūrlotų tvirtinome metaliniais kampainiais, prikalant su 7 vinimis ir 6 medsraigčiais iš šonų. Paulius papildomai tvirtino fanerą prie sijų galų (taip rekomendavo gamintojai). Dedant beveik visas sijas, reikėdavo tai padrožti mūrlotą, kad sija gultų gerai ir nebūtų išsikišusi lyginant su kitomis, tai pakišti "pakištukus", kad tą siją pakelti. Buvo nemažai žaidimo, nes sija guldavo ant 3-4 taškų, o jas dėjome jau ant su nuolydžiu suformuoto monolitinio žiedo.
Kad sijos stovėtų tvirtai, jas tarpusavyje tvirtinome trumpesniais dvitėjinių sijų gabaliukais. Juos prie ilgųjų sijų tvirtinome metaliniais kampukais. Tiesa, intarpus dėjome ne bet kaip, o tokiais atstumais, jog dedant vatą, ją reiktų kuo mažiau pjaustyti. Tikėkimės tai ateityje atsipirks.
Po 3,5 mėn. (spalį) gavome antrą partiją dvitėjinių sijų ir labai smarkiai kibome į darbus, kad spėtumėte užsidengti stogą bent jau su OSB iki žiemos. Šį kartą krano nesamdėme, susinešėme sijas rankomis, o Paulius ir mano tėtis užkėlė jas kopėčiomis. Darbas vyko sparčiau, nes sijos buvo vientisos ir gulė tik ant dviejų taškų.
Tuo pačiu dar reikėjo ant stogo užsikelti visas OSB plokštes. Vyrai tam naudojo rankas. Vieną dalį buvome užsikėlę vasarą (tam reikia 3 žmonių), kitą - dar aklinai neuždengus stogo sijomis. Kaip vyksta kėlimas? Du žmonės stovi ant stogo, vienas kopėčiomis užkelia plokštę, o stovintys aukštai ją priima. Varginantis darbas, nes OSB buvo 154 vnt. po 250x675x22 mm.
Ji montuojama virš dvitėjinių sijų. Ant plėvelės tvirtinami stogo “makaronai”, ant jų kita kryptimi 45x45 tašai ir OSB plokštės. Difuzinė plėvelė skirta drėgmės išgarinimui iš vatos. Rinkomės DELTA MAXX PLUS, kuri yra tvirtesnė. Mums buvo svarbu, jog jeigu netyčia kas padėtų ant jos koją, ji neplyštų ir žmogus nenukristų žemėn. Kartą Pauliui teko ant jos netyčia atsistoti, tai puikiai atlaikė.
Difuzinė plėvelė ir sandarinimo juostos (kažkiek jau nebepriskaičiavau) kainavo 1400 Eur.
Abu plėvelės kraštai lipnūs ir juostas reikia klijuoti prasilenkiančiai. Šlaitiniams stogams užtenka 15 cm, o kadangi mūsų plokščias, užleidome daugiau - 25 cm.
Geriausia plėvelės klijavimui pasirinkti visiškai nevėjuotą dieną. Kas be ko, mums tokia prabanga pasitaikė labai retai, tad kažkuriuo metu plėvelę laikiau ir aš, nes vėjas per visą stogą ištemptą plėvelę labai gerai kelia. Idealu, jeigu dirba mažiausiai 3 žmonės. Vienas stovi viename gale, kitas - kitame, trečias - iš apačios prilaiko plėvelę, ketvirtas gali migruoti.
Plėvelė turi būti ypatingai gerai įtempta, pageidautina be jokių raukšlių, tiesi, kaip styga, kad nesikauptų vanduo. Vėlgi, reikėjo įdirbio ir palankaus vėjo (tiksliau 0 vėjo), tad kai kur plėvelė padėta ne itin idealiai.
Įtempus plėvelę ant jų montavome “makaronus”. Plėvėlė yra tarp makarono ir dvitėjinės sijos, tad vaikščioti galima buvo tik ant tų vietų. Papildomai patogesniam vaikščiojimui ant stogo vyrai naudojo OSB plokštes. Jos tarnavo, kaip grindys. Stogo makaronams naudojome impregnuotą medieną, o juos klijavome su vinių sandarinimo juosta Gerband G603 bei prikalėme vinimis. Tašus (irgi impregnuotus) prisukome medsraigčiais.
Pačią difuzinę plėvelę pasilikome ilgesnę iš visų kraštų, užlenkėme ir ištraukėme tada, kai pradėjome dėti PIR ten, kur bus skalūno konstrukcija. Plėvelę priklijavome prie PIR tam, kad kondensatas nulašėtų į namo išorę, o ne į apšiltinimo sluoksnį.
Kartą papuolė didelė liūtis, dar nebuvome niekaip pridengę plėvelės. Vandens tą naktį prilijo rekordiškai daug. Prisikaupė "balionai" vandens, kai kur atplyšo juostos. Sugaišom visą dieną padariniams likviduoti ir sujungimus perklijavome su SIGA Wigluv juosta (beje, pagyrimai šiai juostai, nes kiek bandėm įvairių juostų, ši yra tiesiog tobula). Po šio atsitikimo Paulius suprato, jog būtų buvę geriau po difuzine plėvele dėti medžio plaušo plokštes. Tada nebūtų jokių balionų lietaus atveju ir plėvelė geriau gultų. Kartais geros mintys ateina po laiko.
Plokščias stogas šioje vietoje turi minusų. Jeigu nedarai visko "ant smūgio", t.y. nesamdai, labai daug įtakos daro orai - lietus, vėjas. Tenka viską ypatingai saugoti, nes kol visiškai neuždengtas stogas, vanduo gali prabėgti ten, kur nereikia, o vėjas eina kiauriai, nes stogas lygus kaip plynas laukas. O dar pas mus stogo plotas didelis (260 kv.m), tai viskas truko dar ilgiau…
Beje, buvo labai faina, kai pagaliau virš galvų atsirado "stogas" nuo lietaus ir šešėlis nuo saulės. Atėjus lietui, galėjome visus daiktus nešti po jau uždengtomis vietomis, o ne į konteinerį. Tuo metu tai teikė labai daug laimės :)
Plokščiam stogui reikia suformuoti nuolydžius į įlajas lietaus vandeniui nubėgti. Pas mus jų bus 3, nors buvo suprojektuotos 4. Paulius pagalvojo, jog viena įlaja, kuri buvo suplanuota ant įėjimo kampo, neatliks savo darbo, nes pro ją būtų peršokęs vanduo. Nuotraukoje pažymėjau X, kuri įlaja panaikinta. Stogo nuolydžiai po 1,1 laipsnio.
Nebeliks ir lietvamzdžių, matomų ant fasado, kurie tikrai nepuošia vaizdo. Du lietvamzdžius iš lauko keliame į garažo vidų. Vamzdžiai nueis po pamatu, o lietaus vanduo subėgs į specialiai tam iškastą šulinį sklypo kampe. Didžioji dalis vandens nuo stogo subėgs į garaže esančius lietvamzdžius, o mažesnė dalis į terasos kolonoje paslėptą lietvamzdį. Visos įlajos šildomos, dvi - gamykliškai, o vienai atsivesime kabelį.
Dalinuosi nuotraukomis, kaip atrodo įlajos. Visi, kam Paulius skambino, siūlė vamzdžius klijuoti su SIGA juosta, bet kaip galima pasiekti sandarumą, jeigu prie tos vietos neįmanoma prieiti? Ieškojome būdų, kaip galima sandariai padaryti šią vietą (kur vamzdis praeina pro difuzinę plevėlę). Reikalingas maksimalus sandarumas, nes vata praranda savo šilumines savybes, jeigu joje juda oras. Suradome būdą - manžetus. Jie klijuojami prie difuzinės plėvelės, bet dar papildomai apklijavome SIGA plėvele, nes manžetai pasirodė lyg popieriniai.
Įlaja turi būti žemiau nei stogo paviršius, kad joje susikaupęs vanduo nubėgtų žemyn. Iš jūrinės faneros išpjovėme plokštę ir išformavome nuolydžius bei ištepėme viską impregnantu (žalias).
Ant viršaus uždėjome įlają su EPDM danga, o klijuojant stogo EPDM dangą, viskas gražiai pasislėpė.
Nuolydžius formavome iš medienos. Buvo vargelio pasidaryti viską teisingais atstumais (šitą darbą davėme mano uošviui), bet darbas pavyko. Po to viską užsidengėme su OSB plokštėmis.
Išsitempėme siūlus tarp kampų, kad būtų orientyras, išsidrožėme pagaliukus pagal nuolydį, kuriuos dėjome ant medinių tašų (jie ir davė visą nuolydį), o ant jų jau tiesiog pritvirtinome OSB plokštes.
OSB uždėjimas ant stogo buvo paskutinis praėjusių metų darbas (neskaitant viso stogo apdengimo laikina plėvele, kad OSB negautų vandens). OSB dėjome keliais etapais - vieną dalį uždengėme rugsėjo mėnesį ir iškart uždėjome laikiną plevėlę. Kitą dalį uždengėme spalio mėnesį. Viso stogo su OSB nuotraukų ar video neturiu, nes visada arba viena dalis, arba viskas būdavo uždengta laikina plėvele.
Iš viso 260 kv.m stogo plotui pirkome 154 vnt. 2500x675x22 mm plokštes su išdrožomis. Sumokėjome 3377 Eur (pirkome 2021 gegužės mėn.). Dar vėliau papildomai pirkome OSB parapetams (1160 Eur).
OSB prie medinių tašų tvirtinome su medsraigčiais, net nesuskaičiuoju, kiek išleidome jiems, bet bendrai paėmus per statybas varžtams, mesdraigčiams, vinims išleidom jau virš 3000 Eur! Ilgiausiai užruko OSB pjaustymai ten, kur buvo formuojami stogo nuolydžiai į įlajas, bet šiaip pats darbas nėra sudėtingas. Įpusėjus Paulius ir man leido visus medsraigčius susukti, įgavau pasitikėjimą ir jam laiko sutaupiau :)
OSB pjovėme ant stogo - tarp sijų išsitiesėm pagalius, kad ant difuzinės plėvelės nemesti šiukšlių. Jeigu kur patekdavo smulkių šiukšlelių, išpūsdavom, kad neužkonservuotumėme jų po OSB.
Iš pradžių Paulius sujungimus tarp OSB sandarino su silikonu, bet gavome pastabą, jog tose vietose neprisiklijuos EPDM danga, tad šio darbo nebedarėme.
Stogas buvo uždengtas su laikina plėvele maždaug 9 mėnesius. Ilgai, nes uždengėme rudenį ir laikėme iki pat tos dienos, kai klijavo EPDM dangą.
Kai rašau šį straipsnį, jau yra padaryti parapetai, suklijuota EPDM danga, paruošti kaminėliai (galite spausti ant geltonų pavadinimų, tai aktyvios nuorodos).
Kai kur OSB gavo drėgmės pro skyles, kur buvo sukti varžtai ar kur atsirado skylutės ant plėvelės. Bandėme visaip sandarinti, bet kai kur vis tiek vanduo prabėgo. Yra pajuodavimų, bet jie neturėtų turėti įtakos, nes OSB nėra stipriai išsipūtusi (paveiktas tik viršutinis sluoksnis). Kaip tik neseniai išpjovėme gabalą tokios pajuodusios OSB, pjūvyje nesimato jokio poveikio, visiškai sveika, išskyrus viršų. Meistrai, kurie klijavo EPDM dangą sakė, jog nieko baisaus ir pajuodusių plokščių nereikėjo keisti.
Beje, dar ilgai atsiminsiu OSB pirkimą. Jautėmės kaip bado žaidynėse, nes tuo metu jų gauti buvo labai sunku. Radome DEPO reikiamą kiekį, lėkėme prieš pat parduotuvės uždarymą. Nenorėjo tiek parduoti, nes vienam asmeniui limitas buvo viena paletė (kad neperparduoti), o mums reikėjo berods 4. Tai pasitaikė supratinga vadybininkė ir leido po paletę užrašyti ant 4 atskirų žmonių, o sumokėti iš vieno. Iki šiol jai dėkinga.
Susiję įrašai
Mūsų svetainėje naudojami slapukai, siekiant užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę ir geriausius pasiūlymus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti: slapukų naudojimas. Sutinku
NET 84
BALDŲ IŠDĖSTYMO PLANAI!
Tik tiems, kurie prenumeruos naujienlaiškį. Visi planai atlikti interjero dizainerės Evelinos Aleliūnienės.
Jeigu naujienlaiškį jau prenumeruojate, tiesiog įveskite savo duomenis dar kartą. Jeigu esate naujas prenumeratorius, turėsite patvirtinti prenumeratą.
Komentarai