Susiję tag'ai
#Šviestuvai
Nepraleisk! Naujas video!
2022 m. liepos 11 d.

Teksto autorius: Blank Page

Gerai suprojektuotas apšvietimas, tinkamai parinkta apšvieta, ilgalaikiai dizaino sprendimai, individualiai kurtas šviestuvas būtent Jums, Jūsų mėgstamiausi simboliai, istorijos atsikartojantys šviestuvų dizaine – viskas įmanoma! Tereikia atrasti tam tikrus specialistus, kurie Jūsų svajones pavers realybe ir apšvietimo pagalba sukurs tikrą pasaką Jūsų namuose. Apšvietimas ir pati šviesa yra galingas įrankis, kurio pagalba gali sukurti daugybę skirtingų būsenų, nuotaikų ir istorijų, tad šiame straipsnyje kiekvienas specialistas pristatys savąją.

Šis straipsnis yra santrauka Blank Page komandos organizuoto seminaro apie apšvietimą, tiems, kurie negalėjo jame sudalyvauti.

Šviesa nėra tik funkcija 

Dažnai galvodami apie šviesą, suprimityviname ją iki jungtuko paspaudimo. Tačiau šviesa yra ne tik funkcija, tai daug daugiau. Šviesą ir jos istorijas nagrinėjantys, lietuvių šviestuvų kūrėjai ir gamintojai Linas Ambrasūnas ir Rūta Ambrasūnienė, atstovaujantys prekiniam ženklui EtnoDesign dalinasi savo pastebėjimais apie tai, kokią reikšmingą įtaką žmogui ir jo būsenoms gali turėti šviesa. 

Kiekvienas šviestuvas gali būti atskira istorija, atskiro žmogaus skaitoma būtent per jo individualias jusles. Šviestuvas pasakoja istoriją, o istorija kuriama santykyje su žmogumi. Naujoji šviestuvo prasmė prasideda nuo medžiagiškumo. Medienos panaudojimas šviestuvų gamyboje leidžia priartinti gamtą prie savo namų. Natūralių medžiagų grįžimas į interjerus tai organiškas procesas, dažniausiai pasirenkamas norint sukurti terapinį gamtos pojūtį namų erdvėje. 

etnodesign.eu

Šviestuvų kūryba

EtnoDesign kūrėjai papasakojo, kad savo kūrybinėje kelionėje atrado, kaip neįprastai kartu dera medis, šviesa ir ornamentai. Kai visi šie elementai kartu, juos jungia viena paslaptis, turinti labai stiprų emocinį poveikį. Kas vyksta, kai mediena jungiasi su šviesa? Medis žaidžia su šviesa. Medinis šviestuvas nuolat kinta, keičiantis šviesai. Įjungus šviestuvą, atsiranda gylis, visai kita spalva, kurios nematome, kuomet šviestuvas išjungtas. Kai prie šviesos, skirtingai krentančios ant šviestuvo, pridedame ženklus, atsiranda vėl nauja istorija. Šie mediniai šviestuvai su simboliniais, etniniais raštais skleisdami šviesą erdvėje tampa lyg išsiuvinėti šviesa. 

etnodesign.eu

Kaip žmonės turi savo prisiminimus, taip ir etniniai ženklai turi savo prasmę ir juose užkoduotas visas pasaulio santvarkos aiškinimas. Tačiau Linas su Rūta ragina nesileisti į gilią simbolių analizę, o tiesiog pajausti, kuris raštas, maloniausiai praleidžia šviesą būtent jį stebinčiam žmogui. Tai labai individualu, bet tuo pačiu šviestuvo pasirinkimą paverčia įdomia kelione ir kiekvienas žmogus individualiai pasirenka būtent jam tuo metu reikalingiausią simboliką.  

etnodesign.eu

Šviesos įtaka žmogui

Specialistai pastebi, kad šviestuvo skleidžiama šviesa veikia stebėtojo emocinį nusiteikimą. Šviestuvo ir apšvietimo pagalba galima kurti skirtingas, norimas būsenas. Sudarant apšvietimo planą, erdvėje kuriame ne taškus, iš kurių sklinda šviesa, o būsenas bendravimui, poilsiui, darbui. Visi esame patyrę ryškios ir blankios šviesos poveikį. Kai reikia sužadinti budrumą, ryški šviesa aktyvuoja ir energizuoja. Tačiau jos intensyvumas turės priešingą efektą maloniai vakarojant ar ruošiantis miegui. Atitinkamai per blanki šviesa gali varginti dirbant, skaitant ar užsiimant veikla, kur turime aiškiai matyti. Čia labai svarbu pajausti, ko mums reikia skirtingose situacijose ir taip šviesos pagalba reguliuoti savo būsenas – aktyvuoti arba slopinti savo energiją.

Šviestuvai ir jų skleidžiama šviesa namuose turi didelę reikšmę formuojant erdvę, tad verta neapsiriboti vienu centriniu apšvietimo tašku. Tame pačiame kambaryje skirtinguose aukščiuose išdėlioti šviesos šaltiniai sukurs ypatingą namų atmosferą, suteiks jaukumo. Galimybė įjungti toršerą, papildomą stalinį ar sieninį šviestuvą, sukuriant šviesos salas ir taip sumažinant bendro apšvietimo intensyvumą, suveikia kaip signalas perėjimui į poilsio režimą. Tokioje atmosferoje nurimstama, atsipalaiduojama, bendravimas įgauna kitų spalvų. Žaidžiant apšvietimu, galima pratinti savo kūną sekti kuriamais impulsais ir reguliuoti savo ritmą, kuriant tinkamiausią balansą.

etnodesign.eu

Linas Ambrasūnas pasakoja, kad šviestuvams naudoja specialiai paruoštus, pačius įvairiausius medžio lukštus. Spalvų ir raštų įvairovė leidžia priderinti šviestuvus prie interjero, sukurti vientisumą. Individuali šviestuvų gamyba leidžia juos suasmeninti, pasirenkant norimą dydį, formą, dekorą. Galimybė ant gaubto perkelti asmeniškai svarbius ornamentus ir taip juos įprasminti, sukuria asmeninio šviestuvo patyrimą.

Svarbiausia -  įsiklausius į save suprasti, kokių pojūčių norisi namuose, kad juose būtų gera gyventi. 

etnodesign.eu

Šviestuvai bene daugiausiai diskusijų kelianti tema namų įrengimo procesuose. Pasirinkimas lyg ir platus, tačiau, kai reikia pasirinkti, turim įvertinti labai daug charakteristikų ir kartais prieinama išvados, kad tai, ką gali pasiūlyti rinka, ne visai atitinka konkrečios situacijos diktuojamus poreikius. Tokiu atveju sprendimu tampa individualaus šviestuvo gamyba. 

Būtent šį iššūkį kas kartą imasi spręsti PLEIADES komanda, gaminanti rankų darbo, individualaus dizaino šviestuvus. Šio prekinio ženklo įkūrėja Justė Kolevaitytė - Radzevičė dalinasi savo mintimis apie kūrybos procesą ir patarimais, kaip padaryti, kad tiek klientui, tiek ir kūrėjui, jis būtų kuo sklandesnis. 

pleiades.lt

Kūrėja dalinasi, jog individualaus gaminio kūryboje galioja pagrindinė taisyklė ir stipriausia tendencija – individualumas. Tai, kas madinga ar tendencinga, visada gali rasti nusipirkti jau pagamintą, o jeigu prieinama išvados, kad reikalingas išskirtinis, unikalus daiktas, tuomet jo raiška turėtų remtis į individualumą – asmenybės charakteringus bruožus, norimus pasiekti pojūčius, erdvės koncepciją. Rezultatas – sukurtas objektas Tau ir apie Tave. 

Kaip žinoti, kad Jums reikalingas individualus šviestuvas? Galimi keli variantai: 

 • Nerandate tinkamo dydžio, spalvos, medžiagų šviestuvo iš to, ką siūlo rinka;
 • Nerandate tinkamos estetinės išraiškos, stilistikos šviestuvo rinkos pasiūloje;
 • Norite turėti išskirtinį ir unikalų gaminį, pritaikytą būtent Jūsų erdvei. 

Netinkamas motyvas rinktis individualaus šviestuvo gamybą:

 • Manymas, kad pasigaminsite per brangaus originalo kopiją, pigiau.

pleiades.lt

Kada reikėtų kreiptis į kūrėjus dėl individualaus šviestuvo gamybos?

Šviestuvo kūryba, tai ne tik idėja ir jos atlikimas, bet ir techninis įgyvendinimas. Reikia įsivertinti, kad individualiai kuriami šviestuvai, gali būti skirtingų techninių charakteristikų. Jeigu Jūsų šviestuvas bus sunkus, jam tvirtinti bus reikalingi sutvirtinimai, kuriuos reikia paruošti dar statybų stadijoje. Taip pat ankstyvose stadijose reikia įsivertinti, kiek ir kokių laidų reikės šviestuvui, kur pasislėps maitinimo šaltiniai ir t.t. Tad teisingas atsakymas būtų, jog niekada nebūna per anksti, gali būti tik per vėlu. Taigi, kai tik pagalvojate, kad individualaus dizaino šviestuvas galėtų būti tinkamas sprendimas Jums, iš karto galite susisiekti su specialistais, kurie įvertins situaciją ir padės išvengti klaidų.  

pleiades.lt

Kreipimasis ankstyvoje stadijoje padeda suvaldyti lūkesčius. Kuo anksčiau kreipiatės su savo poreikiu, tuo labiau realybę atitinkančius gaminio vaizdus galima įsikelti į erdvės vizualizacijas ir taip pritaikyti gaminį konkrečiai vietai, atsižvelgiant į jos parametrus. 

Taigi, nors gamybos procesas gali trukti 2-3 mėnesius, kreiptis ir pradėti pokalbį su kūrėjais galite, kai tik gimsta idėja, kad norėtumėte turėti individualaus dizaino šviestuvą savo namuose. 

Biudžeto įsivertinimas

Individualus, rankų darbo gaminys, visuomet kainuos brangiau negu standartizuoti, serijiniai šviestuvų modeliai. Taigi unikaliam gaminiui reikėtų nusimatyti biudžetą, kurį galėsite skirti ir jį atsidėti, kad kitos įrengimo dalys nejučiomis neišeikvotų būtent šiam tikslui numatytos sumos. 

Kaip žinoti, ko noriu? 

PLEIADES įkūrėja pataria, jog pradėti reikėtų ne nuo patinkančių konkrečių šviestuvų paieškos, o nuo stabtelėjimo ir susimąstymo, kas aš esu, kuo domiuosi, kas mane džiugina? Kaip jaučiuosi skirtingose erdvėse? 

Tam galite pasitelkti paprastą pratimą. Atsisėskite patogiai, užsimerkite ir prisiminkite pavyzdžiui savo paskutinę kelionę: kur buvote? Ką matėte? Kokie ryškiausi prisiminimai iškyla? Galbūt kažkas itin patiko ir  įstrigo atmintyje: vaizdas, garsas,  medžiaga, spalvos? Įsivaizduokit ir pagalvokit, kaip tai galėtų atsispindėti unikalaus dizaino šviestuvo elementuose, medžiagose, šviesos sklidime. O gal Jūsų prisiminimas visai ne kelionė, o miela širdžiai vieta ar pojūtis. Tai reikėtų perteikti kūrėjams, kurie visa tai gali atspindėti skirtingomis medžiagomis, kuriant šviestuvą. 

pleiades.lt

Įkvėpimo šaltiniu gali tapti ir medžiagos, karoliukai, perlai, kristalai, grandinėlės, stiklas, akrilo stiklas, virvės, džiutas ir dar begalė skirtingų medžiagų. Svarbu suprasti, kad kuriant individualiai, reikia svajoti drąsiai ir tas svajones išsakyti kūrėjams, kurių rankose net visai nedekoratyvios medžiagos, kaip pavyzdžiui dviračio grandinės, gali tapti  šviestuvo dalimi. 

Projekto derinimas. Ką reikia žinoti ir kokie namų darbai laukia? 

 • Aprašyti savo viziją, svajones, idėjas;
 • Jeigu turite pasirinkę pavyzdžių, inspiracijų, pateikti jų nuotraukas;
 • Jeigu turite, vizualizacijos arba 3D modelis;
 • Realios vietos nuotraukos;
 • Terminai;
 • Biudžetas;

Kūrybos stadijoje labai svarbi dalis yra diskusija ir dialogas tarp kliento bei kūrėjo. Bendraujant, išsiaiškinami tikslesni norai ir lūkesčiai, apsikeičiama idėjomis ir tokiu būdu, stabilizuojant abiejų pusių požiūrius ir poreikius, judama prie galutinio varianto. Pastarasis individualioje kūryboje visuomet šiek tiek staigmena, nes kartais korekcijos vyksta paties proceso eigoje ir tik tuo metu gali pamatyti aspektus, kurie negali būti numatomi eskizų stadijoje. Tačiau būtent todėl specialistė visuomet stengiasi į kūrybos procesą įtraukti ir klientą – kviestis apžiūrėti kuriamo šviestuvo, ar bent pasidalinti proceso nuotraukomis. 

pleiades.lt

Gamybos procesas

Pasitvirtinus eskizus ir pradinę viziją, užsakomos medžiagos ir visos reikalingos komplektuojančios dalys. Kai viskas atvyksta, prasideda šviestuvo gamyba. Dinamiškas procesas, kurio metu stebima ar pirminiai sprendimai tikrai garantuos geriausią galutinį rezultatą, jei reikia, daromi patobulinimai. Svarbu suprasti, kad gamybos procesas nesibaigia su paskutinėmis detalėmis, atsirandančiomis ant šviestuvo. Pristatymas ir kabinimo procesas taip pat yra labai svarbi dalis. Tik kūrėjas pažįsta gaminį iki smulkiausių  detalių ir gali pasakyti, kokiu būdu geriausia jį kabinti. Taigi optimaliausi rezultatai tada, kai pristatymo ir kabinimo procese dalyvauja patys kūrėjai. 

Individualaus šviestuvo priežiūra

Dažnai pasitaikantis klausimas, tad kaip prižiūrėti šviestuvą pagamintą iš skirtingų ir nestandartinių medžiagų. Kūrėja rekomenduoja šviestuvą karts nuo karto pavalyti švelniai dulkių šluotele, retu atveju, atliekant namų generalinę tvarką - drėgnu skudurėliu. O jeigu nutiktu taip, kad pabirtu karoliukai ar nutrūktu grandinėlės, kūrėjos mielai pakeis ir sutvarkys gaminį. Tad toks šviestuvas reikalauja šiek tiek priežiūros darbų, bet tikrai grožis ir individualumas kūrinio, atperka visas pastangas.

Taigi, svajokite drąsiai, nes net šviestuvas gali tapti Jūsų asmenybės atspindžiu ir tikra namų žvaigžde. 

pleiades.lt

Galvojant apie savo namų apšvietimą, gali atrodyti, kad tai itin sudėtinga užduotis – tinkamai suprojektuoti apšvietimo scenarijus ir pasirinkti tinkamiausius jų įgyvendinimui šviestuvus. Bet įmonės UAB Ardena pardavimų komandos vadovas Gytis Šileris sako, kad žinant svarbiausius principus procesas nėra toks sudėtingas, koks gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Todėl specialistas dalinasi svarbiausiais aspektais, kuriuos būtina žinoti, norint sukurti kokybišką apšvietimą erdvėse. 

Kas yra šviestuvas ir kokie parametrai juos sudaro? 

Parametrus svarbu žinoti tam, kad būtų galima tinkamai įsivertinti asmeninį poreikį. Parametrai: 

1. Tipas. Pirmiausia svarbu suprasti, kokie apskritai gali būti šviestuvų tipai:

 • Pastatomi
 • Pakabinami
 • Paviršiniai
 • Įleidžiami. 

Pasirenkant reikiamą tipą yra labai svarbu įvertinti unikalią situaciją, kurioje bus naudojamas šviestuvas. 

ardena.lt

2. Apšvietimo lygis. Šis parametras leidžia įvertinti, kokią apšvietą sukurs pasirinktas šviestuvas ir pagal tai įvertinti, kiek ir kokių šviestuvų gali reikėti skirtingoms zonoms apšviesti.

3. Šviestuvo foto metrinė kreivė. Šis parametras parodo, kokiu kampu sklis šviesa. 

4. Šviesos šaltinio spalvinė temperatūra. Nurodo, kokios spalvos ir temperatūros šviesą skleidžia šviestuvas.  

5. Spalvų atkūrimo indeksas.  Svarbus parametras, kuomet reikalinga, kad šviesa neiškraipytų matomų joje daiktų spalvos. 

6. Dimeriavimas. Parametras, leidžiantis reguliuoti šviesos intensyvumą. 

7. Šviestuvo apsaugos klasės.  IP klasė nurodo apsaugos lygį drėgmei. Svarbu žinoti, kad pirmas skaičius nurodo atsparumą dulkėms, antrasis vandeniui. IK klasė nurodo šviestuvo atsparumą smūgiams.

ardena.lt

Gytis Šileris sako, kad apšvietimo projektavimą gali palengvinti bendravimas su apšvietimo srities specialistais, kurie įvertinę esamą erdvės situaciją ir kliento poreikius, padeda susidėlioti aiškesnį vaizdą ir išsirinkti reikiamus šviestuvus. Prieš kreipiantis į apšvietimo specialistą labai svarbu tinkamai paruošti namų darbus, kad būtų galima pilnai įvertinti turimą situaciją ir parinkti būtent jai tinkamiausius sprendimus. 

Namų darbai, kuriuos reikia atlikti prieš kreipiantis į apšvietimo specialistą:

 • Turėti paruoštą baldų planą, kur matosi ne tik baldai, bet ir langai, aiškus patalpos aukštis, apdailos sprendimai, spalvos. Idealu, kai apšvietimas pradedamas projektuoti tiksliai žinant visas baldų vietas, tokiu atveju priimami konkretūs ir situaciją atliepiantys sprendimai.
 • Būti išsigryninus koncepciją. Čia svarbu įvertinti ir dizaino viziją ir norimą pasiekti apšvietimo lygį. Idealu aiškiai suprasti, koks erdvės stilius ir estetinė vizija.
 • Tiksliai žinoti, kokį rezultatą norima pasiekti. 

cledemaison.lt

Dažnai pasitaikanti naujakūrių klaida, kai pradedami rinktis šviestuvai paskutinėje įsirengimo stadijoje. Kiekvienas šviestuvas unikalus, jam reikalingas elektros išvestis. Tad pravartu žinoti, kokį šviestuvą montuosime prieš išvedžiojant elektros taškus.

Apšvietimo scenarijai skirtingoms erdvėms

Specialistas pasakoja, kad skirtingose erdvėse atliekame skirtingas funkcijas, taigi tai turi atliepti ir apšvietimo scenarijai. Apšvietimas gali būti darbinis ir dekoratyvinis. 

 • Darbinis apšvietimas - reikalauja daug šviesos. Formuojant tokį apšvietimą, svarbus visų kraštų padengimas. Dažniausiai toks apšvietimas naudojamas namų ir maisto ruošai. 
 • Dekoratyvinis apšvietimas – skirtas jaukumui patalpose sukurti. Naudojamas, kaip interjero dekoratyvinis elementas. 

ardena.lt

UAB Ardena specialistas panagrinėja atskirai kiekvieną namų erdvę ir kokius apšvietimo scenarijus galime turėti tose erdvėse.

Miegamasis:

 • Bendras apšvietimas. Tai darbinis apšvietimas, skleidžiantis šviesą visoje erdvėje. 
 • Akcentinis - dekoratyvus apšvietimas. Norint tinkamai parinkti jo vietas reikėtų nuspręsti, kas bus šios patalpos akcentai. Tai gali būti rūbai, meno kūriniai, įvairios detalės, kurioms norima suteikti reikšmės.
 • Poilsio apšvietimas. Ramus, šiltos spalvos apšvietimas, kuris naudojamas siekiant pailsėti, toks apšvietimas turėtų būti ramus ir mažo intensyvumo, kad neenergizuotų prieš poilsį. Tam tinkamiausia spalvinė temperatūra – šilta.

Vonios kambarys:

 • Bendras apšvietimas vonios kambaryje labai svarbus, nes dažniausiai čia reikalinga matyti smulkias detales.
 • Veidrodžio apšvietimas - vienas svarbiausių elementų vonios kambaryje. Veidrodį būtina apšviesti iš priekio. Dažnai pasitaikanti klaida – veidrodžio apšvietimas iš viršaus. Norint aiškiai matyti veidą veidrodyje, šviesa turi sklisti iš priekio t.y iš paties veidrodžio arba iš sienos ant kurios jis pakabintas. 
 • Naktinis apšvietimas vonios kambaryje labai patogus sprendimas, ypač naudojant jį su būvio davikliu. Tokį, automatiškais suveikiantį, švelnų apšvietimą labai praktiška turėti vonios kambaryje, jeigu į patalpą einame naktį, tokia šviesa neišbudina, tačiau tuo pačiu leidžia orientuotis erdvėje. 
 • Poilsio. Dekoratyvus, foninis apšvietimas, kurio šviesos intensyvumas nėra stiprus. Tokį apšvietimą malonu turėti vonios kambariuose su vonia – norint atsipalaiduoti karštoje vonioje, tokiu atveju, gali būti išjungiamas intensyvus bendrasis apšvietimas ir paliekamas švelnus poilsiui skirtas apšvietimas. 

Svetainė: 

 • Bendras apšvietimas svetainėje svarbus tuomet, kai erdvėje yra atliekami namų ruošos darbai. 
 • Akcentinis apšvietimas šioje erdvėje gali būti svarbesnis negu bendras apšvietimas. Priklausomai nuo to, kiek fokuso taškų atsiranda Jūsų svetainėje. Pabrėžti tam tikrus elementus galima būtent šio apšvietimo pagalba.
 • Poilsio. Svetainėje praleidžiame daug laiko ir šią erdvę dažniau siejame su poilsiu, tad ir apšvietimas turėtų tai atliepti – čia reikalingas mažesnio intensyvumo apšvietimas skaitymui, TV žiūrėjimui, bendravimui, skaitymui. 

ardena.lt

Virtuvė:

 • Bendras apšvietimas virtuvėje yra ypač svarbus, nes visuomet bus naudojamas, kai gaminsite virtuvėje. 
 • Stalviršio arba salos apšvietimas. Skirtas darbiniam paviršiui apšviesti, tad turi būti pakankamai intensyvus apšvietimas. 
 • Valgomojo stalo apšvietimas. Gali būti dekoratyvesnis, sukuriantis ramią aplinką mėgavimuisi maistu ir bendravimui. 

Specialistas ragina atkreipti dėmesį į apšvietimo valdymą ir pasidalina keletą pastebėjimų, kuriuos svarbu įsivertinti:

 • Patogumas. Ypač svarbu, kad skirtingas šviestuvų grupes galima būtų valdyti iš skirtingų vietų bei turėti galimybę išjungti visus šviesos šaltinius vienu jungikliu. 
 • Kokybė. Labai svarbu išsirinkti kokybiškus valdiklius - jungiklius, nes tai detalė, kurią naudojame labai dažnai ir intensyviai. 
 • Dizainas. Jungikliai gali  tapti savotiška interjero detale, tad vertėtų atkreipti dėmesį, kad tai jau nebėra tik funkcija, bet ir estetikos elementas interjere. 

Apšvietimo srities naujienos

UAB Ardena apšvietimo specialistas kaip vis dar išliekančią naujieną įvardina – trekines (track) apšvietimo sistemas, kurios jau rinkoje vyrauja keletą metų ir tikrai niekur neišeis, ši sistema tik tobulės. Jos apšvietimui suteikia mobilumo, lankstumo bei modernumo. 

ardena.lt

Komentarai

Teksto autorius

Blank Page
Blank Page

Blank Page - specialistai namų įrengimo srityje. Mūsų tikslas objektyviai, paprastai ir suprantamai pasidalinti svarbiausiomis žiniomis apie skirtingus namų įrengimo procesus - žinojimas Jūsų namų įsirenginėjimą pavers lengvu ir maloniu.

blankpage svetainė

Teksto autorius

Blank Page
Blank Page

Blank Page - specialistai namų įrengimo srityje. Mūsų tikslas objektyviai, paprastai ir suprantamai pasidalinti svarbiausiomis žiniomis apie skirtingus namų įrengimo procesus - žinojimas Jūsų namų įsirenginėjimą pavers lengvu ir maloniu.

blankpage svetainė

Susiję įrašai

Prekių krepšelis

Krepšelis tuščias

Konsultacija internetu

NET 84

BALDŲ IŠDĖSTYMO PLANAI!

Tik tiems, kurie prenumeruos naujienlaiškį. Visi planai atlikti interjero dizainerės Evelinos Aleliūnienės.

Jeigu naujienlaiškį jau prenumeruojate, tiesiog įveskite savo duomenis dar kartą. Jeigu esate naujas prenumeratorius, turėsite patvirtinti prenumeratą.