Nepraleisk! Naujas video!
2017 m. kovo 29 d.

Teksto autorius: Evelina

Naršydama po užsienio interjero tinklaraščius pastebiu vis populiarėjantį mid-century modern arba paprasčiau - vintažinį interjero stilių. Lietuvoje taip pat atsiranda vietų, kuriose galite įsigyti vintažinių baldų ar restauruoti jau turimą baldą ir taip jį prikelti naujam gyvenimui (žiūrėti straipsnio apačioje).

Vintažinis stilius labai panašus į skandinavišką stilių, todėl dažnai abu stiliai keliauja greta ir sunku išskirti vieną pagrindinį. Įtariu, jog greitu metu apie šį stilių žinos dauguma ir jį rinksis tie, kuriems pabodęs skandinaviškas stilius (nors Lietuvoje tikrojo skandinaviško stiliaus praktiškai nėra).

Šis stilius apima laikmetį nuo apytiksliai 1940-1970 metų, bet internete rasite įvairių datų. Bendrai, tai yra 20a. vidurys ir tiek. Dabar vintažiniai interjerai yra šiek tiek modernesni ir įgavę naujų detalių, tad šiame straipsnyje bandysiu įvardinti pagrindinius šio stiliaus bruožus. Taigi, kas išskiria šį stilių iš kitų?

1. Mediniai, įmantrių formų baldai su kojelėmis

Tai turbūt ryškiausias požymis. Medis turi būti ryškus - dažnai naudojamas tikmedis ar bet koks kitas turintis raudono atspalvio medis. Tai visiškai priešingybė skandinaviškam stiliui, kur naudojamas prigesintas, balintas, dažnai net visai baltas medis.

Visi baldai išskirtiniai savo forma. Gausu lenktų, kreivų detalių, o visi staliukai, sofos bei komodos turi medines kojeles. Naudojami to amžiaus danų bei brazilų dizainerių baldai. Žinoma, originalų pirkti nebūtina - dabar nereta gamykla geba atkurti panašaus dizaino kėdes bei kitus baldus ir pasiūlyti naują, šiuolaikišką baldą, kuris drąsiai telpa į mid-century modern stiliaus rėmus.

mid century modern

thesleepypeach.comvintazine kede

interiorsbystudiom.commid century modern komoda

dwell.commid century modern stilius

2. Įmantrūs pakabinami ir sieniniai šviestuvai, toršerai

Galioja tos pačios taisyklės - daug detalių, metalo ir vamzdžių. Ir Sputnik šviestuvai čia puikiai tinka. Kuo daugiau šviestuvas turi atsišakojimų ir kuo įdomesnė jo forma, tuo geriau.

casavogue.globo.commid century modern interior

architectureartdesigns.comvintazinis stalas

homedoo.comvintazinis interjeras

3. Augalai

Šiuolaikiniuose vintažiniuose interjeruose gausu augalų, turiu omeny, kambarinių gėlių, bet  augmenija tinka bet kokio stiliaus interjere. Galbūt jie išskirtiniai tuo, kad mėgstami gana dideli augalai. Vintažinę nuotaiką galima sukurti naudojant vazonus, apdengtus tekstile ar įdėtus į pintus krepšius.

4. Varis

Šiuolaikinėje mid-century modern versijoje plačiai naudojami variniai gaminiai ir aksesuarai. Jie suteikia modernumo ir prabangos.

newdarlings.commid century modern interjeras

pinterest.comvintazinis valgomasis

decorenvy.co.ukaugalai interjere

5. Tekstilės gaminiai

Naudojami įvairių raštų kilimai, raštuotos pagalvėlės bei pastaruoju metu ypač populiarėjančios sienų dekoracijos, kurių lietuviško pavadinimo nežinau (gal kas padės)? Angliškai jas galima rasti, ieškant woven wall hanging. Sudėjus visus pirmuosius 5 punktus, interjerą galima būtų vadinti netgi mid-century boho, kas užsieny dabar visiškai "ant bangos".

newdarlings.commid-century-modern-bedroom

newdarlings.commidcentury boho

newdarlings.commidcentury boho interjeras

moniquejhanielle.comMid-century-modern-style

designsponge.commidcentury boho (2)

Paspaudę ant šių, žemiau esančių 2 nuotraukų (nuoroda apačioje), matysite DIY pamokėles, kaip pasidaryti šiuos mezginius.

abeautifulmess.comdiy woven wall hanging

earnesthomeco.comeasy-diy-woven-wall-hanging

6. Geometrinės formos

Vintažiniai interjerai neįsivaizduojami be raštų ir įvairių geometrinių formų, kurios matomos tekstilės gaminiuose bei ant tapetų. Kalbant apie tapetus, mėgstamos ryškios, kartais atrodytų net nederančios tarpusavyje, spalvos. Mid-century boho interjeruose ryškių spalvų mažiau - jos naudojamos daugiau tradicinio stiliaus erdvėse.

7. Baltos sienos

Dabartinių vintažinių interjerų sienos dažomos baltai. Taip sukuriamas neutralus fonas spalvoms, raštams ir kitiems margumynams.

luluandgeorgia.compagalveliu rastai

designclaud.nlrastuotas kilimas

8. Paveikslai, veidrodžiai

Šio stiliaus interjeruose gausiai naudojami paveikslai ir veidrodžiai (ypač saulės formos). Taip pat mėgstama erdves dekoruoti vazomis bei medinėmis detalėmis.

beccastephens.commid century modern spalvos

andreaoutloud.comdaug paveikslu ant sienos

thejungalow.comveidrodis saule

designismine.blogspot.ltvintazinis interjeras

Na, o dabar - apie tai, kas vyksta po Lietuvos padange.

Pakalbinau matyta.lt įkūrėją Sandrą Kilikevičienę, kuri šiek tiek papasakojo apie baldų restauravimą ir patį stilių. Pasiteiravus, ar sudėtinga pačiam restauruoti baldą, Sandra paatviravo, jog kol pati neišbandė, atrodė, brūkšt-brūkšt ir viskas. Tai sunkus ir itin kruopštus darbas, tačiau baldui suteikiantis daug grožio. Baldų mediena nuvaloma, nušveičiama, o tai reikalauja daug kruopštumo.

Sandra pritarė, jog 7-ojo dešimtmečio baldai puikiai tinka šiuolaikiniuose interjeruose ir Lietuvoje šiuo metu tikrai mėgstami. Stačios baldų formos, įstrižos kojelės, apvalinti kampai dera skandinaviškuose bei industriniuose interjeruose, loftuose. XXa. vidurio baldai išsiskyrė ryškiaspalviais gobelenais, tad restauruodami ir atnaujindami baldus "Matyta" stengiasi parinkti tokį audinį, kuris primintų senajį gobeleną,  taip pat atkreipiant dėmesį į audinio faktūrą, spalvas ir raštą.

Man buvo labai smalsu, kaip gimė idėja užsiimti tokia veikla, tad Sandra mielai apie tai papasakojo. Kai ji kartu su vyru kūrė savo namus, ėmė ieškoti jiems patinkančių baldų. Netikėtai nusipirko 2 foteliukus, kuriuos restauravo ir iki šiol jie stovi jų namuose. Nuo tada šeima ėmė ieškoti baldų, kažkiek jų net sandėliavo. Po truputį atsirado ir bendraminčiai, ir veikla, kuri džiugina širdį. Sandra su vyru kartais restauruoja ir žmonių baldus - dažniausiai tai "Matyta" žinantys žmonės, kurie turi to laikmečio baldą ir nori jį prikelti naujam gyvenimui.

matyta.ltPeter-Hayward-projektuotos-kedes-matyta.lt

Jums pasisekė, nes Lietuvoje yra dar viena vieta, kur galite įsigyti šio stiliaus baldų! Tai old-new.lt, kurios įkūrėjas Ramūnas trumpai papasakojo, nuo ko prasidėjo šios dizaino studijos kelias.

"Old-new", kaip idėja atsirado maždaug prieš aštuoneris metus, o internetinio puslapio pavidalu - prieš 5. Pagrindinis impulsas buvo noras parodyti, kad interjero kūrimas nėra tik baldų supirkimas pagal rekomenduotą stilių, katalogą ar spalvinę paletę, bet kaip smagus kūrybinis procesas, reikalaujantis įsitraukimo ir domėjimosi dizainu ir jo istorija. Ramūnas teigia, jog amžiaus vidurio modernizmas yra tik kaip atspirties taškas labiausiai atitinkantis tuometinę būseną, nors stilius pats savaime nėra vertybė - kiekviename stiliuje yra gero dizaino pavyzdžių, lygiai kaip ir prasto. Svarbiausia yra idėja ir tai, ką mes norime pasakyti savo aplinka, kokią žinią norime pranešti. Dizainas yra komunikacijos priemonė.

old-new.ltold-new.lt

Na, o pabaigai dalinuosi pirkinių sąrašu. Visas šias prekes galite rasti lietuviškose parduotuvėse.

mid century modern baldai lietuvoje

1. Sieninis šviestuvas 2. Keramikinė vaza 3. Sieninis veidrodis 4. Pakabinamas šviestuvas 5. Sienos dekoracija 6. Pintas krepšys 7. Stiklinė vaza 8. Kėdė 9. Kavos staliukas 10. Kėdė 11. Tapetai 12. Tapetai 13. Šoninis staliukas 14. Darbo stalas

Šis straipsnis paruoštas bendradarbiaujant su Matyta ir Old-New.

Komentarai

Teksto autorius

Evelina
Evelina

Esu Evelina Aleliūnienė, E-interjeras.lt įkūrėja, interjero dizainerė. Šio tinklaraščio rašymas man padeda dirbant tokio pobūdžio darbą bei suteikia didelį pluoštą gražių idėjų Jums!

Teksto autorius

Evelina
Evelina

Esu Evelina Aleliūnienė, E-interjeras.lt įkūrėja, interjero dizainerė. Šio tinklaraščio rašymas man padeda dirbant tokio pobūdžio darbą bei suteikia didelį pluoštą gražių idėjų Jums!

Susiję įrašai

Prekių krepšelis

Krepšelis tuščias

Konsultacija internetu

NET 84

BALDŲ IŠDĖSTYMO PLANAI!

Tik tiems, kurie prenumeruos naujienlaiškį. Visi planai atlikti interjero dizainerės Evelinos Aleliūnienės.

Jeigu naujienlaiškį jau prenumeruojate, tiesiog įveskite savo duomenis dar kartą. Jeigu esate naujas prenumeratorius, turėsite patvirtinti prenumeratą.