Susijusios kategorijos
Nepraleisk! Naujas video!
2017 m. birželio 15 d.

Teksto autorius: Linas

Keraminės plytelės tikriausiai viena seniausių visų tautų kultūrose atrandamų dekoratyviųjų manufaktūrų. Keramikos plytelių ištakos siekia 4000 metus prieš Kristų senovės Egipto kraštuose, o poreikis architektūroje ir interjere iki šių dienų neprarado svarbos. Kalbant apie keramines plyteles noriu išskirti geriausiai ikonuojantį dekoratyvių plytelių stilių – Azulejo.

pixabay.com

Azulejo (Portugališkai: [ɐzuˈlɐjʒu]) – tai molinės, glazūruotos keramikos apdailos plytelės, paplitusios Ispanijos, Portugalijos bei šių šalių buvusių kolonijų architektūros eksterjeruose ir interjeruose. Lingvistinis pavadinimas kildinamas iš vidurio rytų kraštų, arabiškai „al zellige“ reiškia „mažas nušlifuotas akmuo“.

1503 metais Portugalijos Karalius Emanuelis I Avisas lankęsis Sevilijoje, susižavėjo vietiniu dekoratyviu stiliumi ir parsivežė šią idėją į Portugaliją, kur šis stilius buvo išvystytas iki aukščiausio lygio. Gotikos laikotarpiu Azulejo plytelės buvo naudojamos dekoruojant bažnyčias, ypatingos svarbos rūmus, viešąsias įstaigas, mokyklas, laikui bėgant šio dekoratyvaus stiliaus plytelės paplito restoranų, barų, miesto stočių, gyventojų namų eksterjeruose ir interjeruose. Keraminės plytelės Viduržemio jūros kraštuose turėjo pragmatinę paskirtį, molio keramika natūraliai subalansuoja pastato interjero erdvių temperatūrą ir drėgmę. Plytelės būna įvairių geometrinių formų, kurių paviršius lygaus arba išspausto reljefo, papuošto geometriniais, augaliniais ornamentais, taip pat sakralinio ir istorinio siužeto kompozicijomis.

en.wikipedia.org

euroreizen.be

Dominuojanti Azulejo ornamentų spalva – mėlyna (isp.azul – „mėlyna“), tačiau būna ir geltonų, žalių, juodų ar baltų Azulejo dekoro spalvų. Mėlyna spalva pasirinkta neatsitiktinai, ji išgaunama iš Kobalto pigmento, kuris pasižymi puikiomis fizikinėmis savybėmis ir yra lengvai gaminamas vietinėje aplinkoje. Kobalto pigmentas turi ypač gerą dengiamąją gebą ir yra atsparus šviesai, todėl saulės spindulių maudomi Portugalijos pastatų fasadai iki šiol nenublanksta.

aliexpress.com

Dekoratyvioji rankų darbo Azulejo kultūra išsivystė iš Šiaurės Afrikos klajoklių maurų, kurie XIII amžiuje perėmė tradicijas iš Ispanų ir taip išplatino ritmiškus smulkių motyvų ornamentus vietinėse viduržemio žemėse. XVI a. buvo pradėti gaminti fragmentiško dekoro azulejo, leidžiantys sudaryti visą plokštumą apimančią kompoziciją. Nuo XVII a. vidurio portugališkos ir ispaniškos azulechų dekoro tradicijos išsiskyrė ir buvo tobulinamos vietinių meistrų. Dabar rankų darbo dekorą pakeitė fabrikinė gamyba, bet išskirtinės vertės kūriniai žinoma kuriami tik Portugalijos ir Ispanijos meistrų rankose.

theculturetrip.com

Azulejo plytelės gali tapti puikiu buities interjero dekoru, kuris suteiktų charakterio baltame minimalizme. Interjero dizaino praktikoje Azulejo plytelės gali atrasti vietą baltos virtuvės sienoje virš viryklės. Vonios kambaryje galima susikurti SPA stiliaus dekorą, kas primintų viduržemio jūros egzotiką. Ne išimtis ir bendros namų erdvės, kuriose keramika vis dažniau atranda savo vietą privačių namų interjeruose. Kokybiška keramika turi ilgaamžę vertę, todėl interjero dizainerių vizitine kortele tampa vonios kambariai, kurių įrengimui siekiama mažiausiai taupyti.

 yellowtrace.com.au

antoniomartins.com

Siekdamas priminti apie nesenstančią keramikos kultūrą, noriu pateikti vieną įdomiausių pavyzdžių, kaip autentiška dekoratyvi keramika infiltruojasi modernioje architektūroje. Portugalijos Porto mieste OMA architektų komanda suprojektavo CasadaMusica operos ir teatro rūmus, kurie išsiskiria distinktyvia geometrine forma ir vietinių gyventojų buvo pakrikštyta „batų dėžute“.

Vyriausi architektai RemKoolhaas ir EllenvanLoon nusprendė operos rūmų VIP erdves išdekoruoti rankų darbo Azulejo stiliaus keraminėmis plytelėmis, kuriose demonstruojami Portugalijos nacionaliniai motyvai. Toks nuogo modernizmo ir rafinuoto tradicinio elemento santykis šiame projekte skamba unisonu. CasadaMusica yra šalies flagmanas, kuris skelbia apie portugališką drąsą ir turtingą šalies kultūrą.

archdaily.com.br

archdaily.com.br

archdaily.com.br

Komentarai

Teksto autorius

Linas
Linas

Linas Jurevičius - Interjero dizaineris iš Vilniaus, CRACKSTUDIO_ projektavimo studijos vadovas. Dirba su privačiais ir viešais interjero projektais, ieško drąsių ir eksperimentinių sprendimų savo darbuose.

crackstudio.lt

Teksto autorius

Linas
Linas

Linas Jurevičius - Interjero dizaineris iš Vilniaus, CRACKSTUDIO_ projektavimo studijos vadovas. Dirba su privačiais ir viešais interjero projektais, ieško drąsių ir eksperimentinių sprendimų savo darbuose.

crackstudio.lt

Susiję įrašai

Prekių krepšelis

Krepšelis tuščias

Konsultacija internetu

NET 84

BALDŲ IŠDĖSTYMO PLANAI!

Tik tiems, kurie prenumeruos naujienlaiškį. Visi planai atlikti interjero dizainerės Evelinos Aleliūnienės.

Jeigu naujienlaiškį jau prenumeruojate, tiesiog įveskite savo duomenis dar kartą. Jeigu esate naujas prenumeratorius, turėsite patvirtinti prenumeratą.