Susiję tag'ai
#Pamatai
Susijusios kategorijos
Nepraleisk! Naujas video!
2020 m. balandžio 14 d.

Teksto autorius: Paulius Aleliūnas

Pamatams darėme įžeminimą viso namo perimetru. Kodėl ne standartiškai, t.y. įkalant kuolą į žemę keliose vietose, sužinosite žemiau. Informacijos šia tema lietuvių kalba internete praktiškai neradau. Jeigu ne švogeris iš Vokietijos, tai apie tokį pamatų įžeminimą turbūt net nebūčiau sužinojęs. Pagal Vokietijos įstatymus, visiems pamatams turi būti padarytas potencialų išlyginimo kontūras (dažniausiai daroma plokštuminiams pamatams). Labai sudėtingai skamba, bet ganėtinai paprastai padaroma, nors teko eksperimentuoti.

Nusprendžiau, kad 60 sugręžtų polių gali neblogai pasitarnauti kaip bendras namo įžeminimas. Teko pasikonsultuoti su keliomis įmonėmis, kurios daro įžeminimą ir jos tik patvirtino, jog toks įžeminimas visai neblogas sprendimas.

Padarėme tris įžeminimo išėjimus išorinėse rostverko pusėse ir tris pamato vidinėje dalyje (du katilinėje ir vieną garaže). Išorinės įžeminimo vietos pasitarnaus, jeigu pasirodys, kad bloga įžeminimo varža (ji turėtų siekti 10 Ohm).  Tokiu atveju būtų galima įkalti papildomą strypą ir pajungti į bendrą sistemą. Greitu metu turėtų įvesti elektrą, tad nekantriai lauksiu viso kontūro varžos matavimų. Tada bus galima pasakyti tikslesnius rezultatus ir ar mūsų padarytas įžeminimo būdas pasiteisino.

UPDATE (tekstas buvo parašytas anksčiau). Varžą jau pamatavo, elektrą jau turime. Kaip matote, varžos rezultatas puikus - net 1.25 Ohm!

Taip atrodė jau po betonavimo:

Geras įžeminimas reikalingas tam, kad prisilietus prie skalbimo mašinos ar iš krano bėgančio vandens, jūsų nekrėstų. Turbūt esate patyrę šitą nelabai malonų jausmą. Idealiu atveju, kiekvienas įrenginio įžeminimo laidas turi būti pajungtas į bendrą įžeminimo sistemą.

Buvo sunku rasti, kas Lietuvoje parduoda pajungimo taškus, kurie yra įbetonuojami į rostverko kraštą. Vokietijoje tokių detalių daug, tačiau kadangi per vėlai apie tai sužinojau, o pamatistai jau dirbo, reikėjo greit iš kažkur jų gauti. Radau įmonę Panevėžyje (prekiauja ir internetu) mijona.lt kurios vadybininkas padėjo išsirinkti reikiamas detales: vielą, prijungimus prie armatūros, įžeminimo taškus ir t.t. (nuorodos straipsnio apačioje).

Aplink visą namo perimetrą rostverke pravesta cinkuota 10 mm plieno viela, kuri yra sujungta į uždarą kontūrą. Naiviai galvojom, kad tą vielą bus galima lengvai lankstyti, bet tai padaryti buvo tikrai sunku. Vis tik 1 cm storis, tad viela labai tvirta ir nepasiduoda lenkimui. Bet sunkiausia buvo vielą prakišti kartu lenkiant ją kampe (kad būtų apie 90 laipsnių kampas).

Džiaugiuosi tuo, jog labai laiku nusprendėm užsiimti įžeminimo darbais, nes pamatistai dar nebuvo pilnai surišę armatūros (tik dviem sienoms), tad su kitomis sienomis ir kampais buvo jau žymiai lengviau. Tą vielą reikėjo prakišti per armatūros centrą, kaip matosi nuotraukose, tai patarimas kitiems būtų vielą prakišti tada, kai dar nėra sudėta horizontali armatūra.

Po šio etapo reikėjo vielą pritvirtinti prie išlindusios nuo polių armatūros. Naudojau nuotraukoje matomas detales.

Kad būtų įtvirtinti įžeminimo taškai prie horizontalių armatūrų, naudojau žemiau parodytas detales.

Per visą namo perimetrą vielą jungti teko per tris vietas (nes prakišti jos nedarant jungimų buvo tiesiog neįmanoma). Nelabai smagu, nes nežinome ar nesioksiduosis, bet gerai suveržiau su kampinėmis detalėmis, kurios duoda didelio ploto sujungimus ir tikiuosi, kad užbetonavus ta viela negaus deguonies ir nepradės rūdyti. Neturėtų, nes ji cinkuota.

Detalių sąrašas, kurias pirkome įžeminimui:

1. Fiksuotas įžeminimo taškas. Nuoroda.

2. Jungtis juostos iki 25mm pločio sujungimui su Rd22mm armatūra. Nuoroda.

3. Kontrolinė-atjungimo jungtis Rd8-10mm vielai. Nuoroda.

4. Jungtis kryžminiam Rd10mm vielos sujungimui grunte. Nuoroda.

5. Rd10mm cinkuoto plieno viela. Nuoroda.

6. Fiksuoto įžeminimo taško ašis. Nuoroda.

7. Jungtis juostos iki 30mm pločio sujungimui su Rd22mm armatūra ir Rd7-10mm viela. Nuoroda.

Visą pamatų įrengimo video rasite čia:

Straipsnis parašytas bendradarbiaujant su UAB "Mijona".

4
Komentarai

Tomas

Pačios armatūros negalima buvo naudoti vietoj vielos? 

(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. balandžio 14 d.

paulius Aleliūnas

Gal ir galima būtų naudoti, tik ją reiktų virinti, kad užtikrinti gerus kontaktus perimetre. Bėda gal būtų su pajungimo taškais, 10mm vielos ir armatūros kontaktų sujungimo plotas būtų labai mažas, o jei armatūra toje vietoje parūdytų - gautųsi blogas kontaktas.

(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. balandžio 14 d.

Jonas

O kaip suskaičiavote kiek ir kokiu detalių reikia tvirtinimams pačios cinkuotos vielos? Kaip tankiai ją tvirtinti prie armatūros?

(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. gegužės 10 d.

elektrikas

uzsiemat kazkokiom nesamonem.

(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. gegužės 24 d.

Teksto autorius

Paulius Aleliūnas
Paulius Aleliūnas

Esu programuotojas, bet stipriai domiuosi elektronika. Šiame tinklaraštyje dalinuosi namo statybų bei išmanių namų kūrimo temomis.

Susiję įrašai

Prekių krepšelis

Konsultacija internetu

NET 84

BALDŲ IŠDĖSTYMO PLANAI!

Tik tiems, kurie prenumeruos naujienlaiškį. Visi planai atlikti interjero dizainerės Evelinos Aleliūnienės.

Jeigu naujienlaiškį jau prenumeruojate, tiesiog įveskite savo duomenis dar kartą. Jeigu esate naujas prenumeratorius, turėsite patvirtinti prenumeratą.