Susiję tag'ai
#Sklypas#Komunikacijos
Susijusios kategorijos
Nepraleisk! Naujas video!
2020 m. birželio 30 d.

Teksto autorius: Paulius Aleliūnas

Šiame straipsnyje papasakosiu, kaip mums pavyko įsivesti elektrą į sklypą. Primenu, jog visus straipsnius apie namo statybas galite rasti čia.

Pirmas veiksmas buvo išsiimti prisijungimo sąlygas iš ESO (kitaip būtume negavę statybos leidimo). Nusimatėme, jog reikės 15kW galios. Gavus statybos leidimą, prasidėjo dideli neaiškumai dėl pačio proceso, dokumentų, kuriuos reikia pasirašyti su ESO ir pan. Long story short pradėjom viską derinti su ESO, bet užbaigėme su nepriklausomu elektriku.

Prisijungus prie manoelektra.lt galima stebėti pateiktus dokumentus, laukiančius dokumentus, sumas, kiek ir už ką reikės mokėti (gana patogi sistema), bet... Buvo skambinta daug kartų į ESO teirautis, kaip vyks visas procesas, už ką bus mokami pinigai, apie sutarties sąlygas ir t.t., bet mums taip ir liko daugybė klaustukų ir visas įvedimo procesas pasirodė per sudėtingas. Nei viena konsultantė nesugebėjo paaiškinti, kaip ir kur bus atvedami kabeliai ir kitų techninių dalykų. Atrodė, jog aš suprantu daugiau nei jos, tad mes kreipėmės į nepriklausomą elektriką, kad elektrą įvestų jis ir parengtų rangovo aktą, kurio reikia, kad ESO galėtų prijungti mus prie elektros tinklų.

Nenorėjome įsivesti laikinos elektros dėžutės kažkur sklypo kampe (taip siūlė ESO), nes pastačius namą būtų tekę vėl atlikti kasimo darbus, kad atsivesti dėžutę į tikslią vietą, tad nusprendėme, jog pirmiausia pasidarome pamatus, o elektrą įsivesime į tą vietą, kur ir namuose stovės elektros skydelis.

Pliusas, jog vedant elektrą ne per ESO, galima rinktis kabelio tipą. Pasirinkome varinį (16 m2), kiek supratau iš ESO, jie deda aliuminius. Žinoma, tokio gero kabelio šiuo metu nereikia, bet neaišku, kas bus po 10 metų. Elektriniai įrenginiai, el. automobiliai, dviračiai, paspirtukai reikalauja didesnės galios, tad ateityje bus mažiau galvos skausmo.

 

ESO elektros spinta stovi kitapus kelio, tad reikėjo jį perkasti. Kasant kelią buvo jaudulio, kad neužkabintų esamų komunikacijų, bet viskas praėjo sklandžiai, nors kasimas buvo sunkus (pasirodo kelias supiltas iš plytų ir akmenų). Kabelį klojo 70 cm gylyje raudoname gofruotame vamzdyje, o po keliu gofrą įdėjo į dar vieną d=110 gofrą, kad kiti kasantys kelią jo nenutrauktų. Taip pat uždėjo apsauginę juostą 10 cm virš vamzdžio.

Dar įdėjom papildomai vieną tuščią d110 vamzdį po keliu, jeigu kada nors reiktų kažką pravesti į kitą kelio pusę. Taip pat elektrikas pasiūlė įmesti į griovį dar vieną tuščią gofrą Telia internetui, o aš dar sugalvojau, jog reikia dar vienos gofros, kad atvesti kabelį iki kiemo vartų. Iš viso gavosi dvi d110 gofros po keliu ir 3 gofros sklype iki katilinės. Katilinėje pastatė laikiną statybinę dėžutę su saugikliais ir rozetėmis ir dar įdėjo nuotekio rėlę dėl saugumo.

Atvažiavo matininkas, nužymėjo laidą. Pamatavus varžą, ESO varža buvo žymiai prastesnė nei mūsų padaryta pamatuose (apie pamatų įžeminimą galite skaityti čia). Tas pats elektrikas suvedė visus duomenis ir suderino su ESO, tad prisijungę prie savitarnos pamatėme, jog pateiktas rangovo aktas ir ESO galės atvažiuoti pajungti skaitliuką.

ESO teikia galimybę metams (ar kitam laikotarpiui) sustabdyti mokėjimus, jeigu elektra nebus naudojama, tad tą ir padarėme (užsakėme laikiną nevartojimą).

p.s. elektros kabelis ir dujų vamzdis turėtų eiti ne arčiau kaip 1 m vienas nuo kito.

KAINOS

  • Už elektros įvedimo sutartį ESO sumokėjome ~75 Eur
  • Už paslaugas ir medžiagas iš nepriklausomo elektriko sumokėjome 678 Eur (dar gavome vieną pasiūlymą už 1200 Eur).
4
Komentarai

Fanas

15kw yra 32A, uztenka 6mm varinio kabelio. Atstumas panasu net nera 30m kai galima naudoti eso izeminima. Bet 16mm tai jau koks 30kw galesit kaimynams elektra pardavineti :))

(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 30 d.

paulius Aleliūnas

50 metrų atstumas iki name esančios skydinės, todėl ESO įžeminimo naudoti negalime. Pasirinkome tokį kabelį tik dėl ateities, jei reikės daugiau galios, užteks paduoti prašymą ESO, kad pakeltų KW :)

(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. liepos 1 d.

MM

Labai išsamu. Pasidalinkite elektriko kontaktais. Esame panašioje situacijoje kai sunkiai sekasi bendrauti su ESO.

(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. birželio 30 d.

paulius Aleliūnas

Parašykite į info@e-interjeras.lt, atsiųsime :)

(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. liepos 1 d.

Teksto autorius

Paulius Aleliūnas
Paulius Aleliūnas

Esu programuotojas, bet stipriai domiuosi elektronika. Šiame tinklaraštyje dalinuosi namo statybų bei išmanių namų kūrimo temomis.

Susiję įrašai

Prekių krepšelis

Konsultacija internetu

NET 84

BALDŲ IŠDĖSTYMO PLANAI!

Tik tiems, kurie prenumeruos naujienlaiškį. Visi planai atlikti interjero dizainerės Evelinos Aleliūnienės.

Jeigu naujienlaiškį jau prenumeruojate, tiesiog įveskite savo duomenis dar kartą. Jeigu esate naujas prenumeratorius, turėsite patvirtinti prenumeratą.