Nepraleisk! Naujas video!
2022 m. gegužės 3 d.

Teksto autorius: Evelina

Atrodo, jog nudažyti sienas yra be galo paprasta, bet rezultatas didžiaja dalimi priklausys nuo sienų paruošimo. Kokybiški dažai patys savaime nereiškia kokybiško rezultato, visa esmė slypi paruošime. Jeigu bus blogai paruoštos sienos ir iš pradžių atrodys, jog siena nudažyta kokybiškai, tai kokybiškai ji atrodys kur kas trumpiau nei su geru sienų paruošimu, todėl negailėkite laiko šiam etapui. Bet prieš šį etapą, pakalbėkime apie spalvas, kurios dažnai kelia nemažai galvos skausmo. Šis straipsnis parašytas bendradarbiaujant su Tikkurila, todėl bus aptariami jų produktai.

tikkurila.co.uk

VISADA, net jeigu jums spalvą parinko interjero dizaineris, išbandykite dažus mažame plotelyje, kad išsirinktumėte tinkamą atspalvį. Jeigu turite gipso kartono atraižų, pasidarykite kelių skirtingų atspalvių dažų bandymus ir nešiokite juos į skirtingus kambarius (jeigu visur bus ta pati spalva). Pamatysite, kaip ta pati spalva šešėlyje skiriasi nuo saulės apšviestos sienos.  Pastebėsite, jog šiaurinėje dalyje spalva atrodo šalčiau, o pietinėje - šilčiau. Įjungus dirbtinio apšvietimo šaltinį, pamatysite dar kitokius atspalvius. 

Kalbant apie apšvietimą, turėkite omeny, jog prie skirtingos lempučių spalvinės temperatūros, tie patys dažai atrodys kitaip. TAI LABAI SVARBU!

Prie 3000K lemputės spalva atrodys šiltesnė, geltonesnė lyginant su 4000-5000K lemputės spalvine temperatūra. Nuotrauka viršuje būtent šiuos skirtumus ir parodo. Tai stendas iš Tikkurila salono. Viršuje šalčiausia lemputės spalva, o apačioje - šilčiausia. Dėl to nerekomenduoju aklai pasitikėti spalvų kodais, kuriuos susimedžiojate internete - pas jus ta pati spalva gali atrodyti visiškai kitaip. Vienintelis kelias - bandyti realiai. Yra ir dar vienas - rizikuoti ir tuomet gerti šampaną džiaugiantis jums patinkančiu atspalviu arba būti susierzinus ir perdažyti visas sienas. Na, arba susitaikyti.

tikkurila.lt

Žinodami šią informaciją galite šiaurinėms patalpoms pasirinkti šiltesnių tonų dažus, taip dienos metu jie atrodys šilčiau. Pietinėse, vakarinėse dalyse spalva gali būti šaltesnė, nes šilumos jai suteiks nuolatiniai saulės spinduliai. Jeigu žinote, jog savo namams rinksitės šalto atspalvio lemputes, sienų dažus galite rinktis šiltesnio atspalvio. Taip namai atrodys kur kas jaukiau nei šalto atspalvio sienos + šalto atspalvio dirbtinis apšvietimas. Na, o jei išdažius sienas namai atrodo per šaltai, galite situaciją išgelbėti rinkdamiesi geltonesnio spektro lemputes. Taip bent jau prie dirbtinio apšvietimo namai atrodys jaukiau.

Būtent tokiems spalvų bandymams galite įsigyti bandomąsias dažų pakuotes po 0,225 l. 

ermitazas.lt

Tikkurila siūlo kelis įrankius, kurie gali padėti išsirinkti norimą spalvą:

1. „Colour Master“ programėlė, leidžianti pamatyti, kaip atrodys siena, nudažyta skirtingomis spalvomis. Tai ganėtinai greitas būdas išsirinkti pagrindinę spalvą, pavyzdžiui žalią, o skirtingus žalios spalvos atspalvius siūlyčiau išbandyti realybėje. Programėlėje galite įsikelti nuotrauką arba bandyti spalvą ant sienų uždėti realiu metu.

tikkurila.lt

2. Popieriniai spalvos lakštai. Tai daugkartinis lipnusis lakštas, kurį priklijavus prie sienos galima pamatyti, kaip pasirinkta dažų spalva atrodys realioje aplinkoje. Lakštas padengtas tikrais dažais, lengvai prisiklijuoja ir nusilupa. Jį nulupus ant sienos nelieka jokių žymių. Spalvos pavyzdys leidžia patikrinti, ar pasirinkta spalva dera prie interjero ir kaip atrodo esant natūraliam bei dirbtiniam apšvietimui. Dydis 25x20 cm. Tiesa, visų atspalvių išbandyti negalima, bet galbūt esamas pasirinkimas jums visiškai pakankamas.

 eparduotuve.tikkurila.lt

tikkurila.lt

TINKAMO GAMINIO PASIRINKIMAS

Rinkdamiesi dažus atsižvelkite į kambario paskirtį. Svetainės ir miegamojo sienoms geriausiai tinka matiniai arba kiaušinio lukšto matiškumo vandeniniai dažai, nes jie suteikia švelnią spalvą ir paslepia paviršiaus trūkumus. Šilko matiškumo dažai – geriausias pasirinkimas kambariams, kurių sienas reikia dažnai plauti, pvz., virtuvei ir koridoriui. Be to, jie suteikia ryškią spalvą. Rekomenduojami gaminiai: 

 • Miegamiesiems ar svetainėms rinkitės visiškai matinius dažus „Tikkurila Harmony“.
 • Vaikų kambariams rekomenduojami dažai – „Tikkurila Joker“;
 • Virtuvėms, sandėliams ar vonios kambariui - „Tikkurila Luja 20“. Kartu su vyru statomės namą, tai išbandėme šiuos dažus garažo sienai paruošti prieš montuojant garažo vartus. Labai patiko su šiais dažais dirbti. Kol kas planuojame jais išdažyti visą garažą, sandėliuką ir katilinę. Nuotrauka žemiau.

Norėčiau paminėti, jog Tikkurila papildė savo asortimentą biologinės kilmės sudedamųjų dalių turinčiais, aplinką tausojančius vidaus sienų dažais „Harmony Care“. 30 proc. šiuose dažuose esančios bendrosios organinės anglies yra biologinės kilmės. Biologinės kilmės sudedamosios dalys gaunamos iš augalų, grūdų arba žemės ūkio atliekų. Tai optimalus vidaus dažų biologinės kilmės sudedamųjų dalių procentas, leidžiantis išlaikyti puikias dažų dengiamąsias savybes ir dangos patvarumą​. Šie dažai tokie pat puikūs, kaip ir vartotojų gerai žinomi bei mėgstami dažai „Harmony“, tik juose mažiau iškastinių medžiagų. Iki 80 proc. dažų „Harmony Care“ pakuotės sudėties sudaro perdirbtas plastikas.

Dažų bandymams po 0,225l galite naudoti Harmony dažus, o visus kitus kiekius turi ir Harmony Care. Abu to paties matiškumo, tad rezultatas nesiskirs.

tikkurila.lt

 

Pereikime prie sienų paruošimo bei dažymo instrukcijų.

UŽDENGIMAS

1. Baldus, jeigu tokių yra, patraukite į kambario vidurį, kad netrukdytų dirbti.

2. Grindis uždenkite dažams nelaidžiu popieriumi arba plastikine plėvele, kad užtiškę dažai jų neišteptų. Jei elektros lizdų, šviesos jungiklių ir grindjuosčių nekeisite, kruopščiai apklijuokite juos kokybiška dažymo juosta. Baigę dažyti nedelsdami nuimkite dažymo juostą, kol dažai dar neišdžiūvo.

PARUOŠIMAS

1. Nuo nedažytų sienų nuvalykite purvą ir dulkes. Nuo anksčiau dažytų sienų pašalinkite atšokusius senus dažus, sienas nuplaukite sienų plovikliu. Plaudami pašalinsite bet kokį purvą ir riebalus ir pagerinsite seno ir naujo dažų sluoksnio sukibimą. Blizgų ir kietą paviršių pašlifuokite, kad taptų matinis ir pašalinkite šlifavimo dulkes.

tikkurila.lt

2. Duobutes ir trūkius, jeigu tokių yra, užglaistykite specialiu glaistu „Tikkurila Presto LF+“.

3. Glaistui išdžiūvus glaistytą paviršių nušlifuokite ir nuvalykite šlifavimo dulkes.

PATARIMAI, kaip identifikuoti paviršių:

 • Neapdoroti ar nedažyti paviršiai. Čia dažniausia sutinkamas tinkas ar glaistas; tinkas gali būti gipsinis, cemento – kalkių, kalkių, cemento, gipso – cemento ir kt. Glaistai gali būti gipso, cemento – kalkių, kalkiniai, polimeriniai. Glaistai gaminami pagrinde iš gipso ir yra ypač smulkiagrūdžiai, puikiai tinka užpildant įbrėžimus ir įdaužas sienose, išlyginant paviršių. Kai naudojami žemos kokybės glaistai gali pasireikšti pertekliniu dulkėjimu, ką reikia turėti omenyje planuojant viršutinių sluoksnių dengimą.
 • Anksčiau dažyti paviršiai gali būti geros arba blogos techninės būklės. Geros būklės - tai nepažeistos dažų dangos, kurios gerai sukibusios su pagrindu, nesilupa ir neatšokusios kartu su tinku. Tokioms sienoms gali prireikti nedidelio remonto, pvz., pakeitus kambario išdėstymą ar taisant nedidelius mechaninius pažeidimus. Blogos būklės: Tai yra besilupantys ar atšokę dažų (kartais kartu su tinku) sluoksniai, prastai sukibę su pagrindu arba paviršiai su dideliais mechaniniais pažeidimais, pavyzdžiui dėl užliejimo ar renovacijos darbų.

PATARIMAI, kaip įvertinti sienų būklę.

Tinkamai įvertinę būklę, galėsite imtis būtinų paruošiamųjų darbų, pasirinkti tinkamą metodą ir pasirinkti teisingus produktus. Kai dengiami nedažyti paviršiai reikia ypač atsargiai įvertinti visus nepageidaujamus efektus galinčius kilti dėl pagrindo. Nedažyti paviršiai gali būti: nešvarūs ir apėję pelėsiu, stipriai ar netolygiai įgeriantys, dulkėti, netvirti ir birūs, įtrūkę ir išdaužyti. Anksčiau dažyti paviršiai gali būti dažyti blizgiais dažais, prastai sukibę su pagrindu, nevientisi dažai, dengti kalkiniais ar kreidos dažais. 

GRUNTAVIMAS

 • Geros būklės anksčiau dažytų paviršių gruntuoti nebūtina. Šiuos paviršius galite iškarti dažyti tinkamais sienų dažais.
 • Jeigu paviršius nėra geros būklės, padenkite sienas 1–2 grunto sluoksniais. Gruntas sumažina dažų sąnaudas, suvienodina paviršiaus spalvą, išryškina taisytinas vietas, pagerina dažų sukibimą su dažomu paviršiumi bei prailgina apdailos dažų dengimo laiką.
 • Rekomenduojami gruntai: „Tikkurila Varma“ arba „Tikkurila Luja Yleispohjamaali“.

tikkurila.lt

Turėkite omenyje, kad esant aukštai temperatūrai ir mažam oro drėgniui dažai džiūsta žymiai greičiau. Jei įmanoma, prieš dažydami išjunkite šildymo prietaisus. Rekomenduojama gruntinius dažus nuspalvinti, kad atspalvis būtų panašus į dažų.

DAŽYMAS

1. Pirmiausia teptuku arba mažu voleliu nudažykite kampus ir grindjuosčių kraštus.

tikkurila.lt

2. Sienų ir lubų sandūrą bei kitos spalvos sienos ribas pasižymėkite žymekliu arba dažymo juosta naudodami gulsčiuką.

3. Žymėkite ir dažykite po vieną sieną, kad suspėtumėte nuimti dažymo juostą, kol dažai neišdžiūvę.

4. Pradėkite dažyti nuo kampo ir braukite voleliu ratu per visą kambario perimetrą – baikite ten, kur pradėjote.

5. Paimkite pakankamą kiekį dažų ir denkite juos stumdydami volelį pirmyn bei atgal, braukite nuo grindų iki lubų ir žemyn, vienu metu padenkite dažais tik siaurą juostą.

6. Baigę nedelsdami išlyginkite dažus braukydami voleliu tiesiai aukštyn bei žemyn ir denkite kitą dažų juostą, kol dažai dar neišdžiūvo.

7. Kad nesimatytų dažų juostų sandūrų, kruopščiai padenkite visą paviršių dviem dažų sluoksniais.

tikkurila.lt

PATARIMAI:

 • Jei norite, kad nudažius sienas jų paviršius būtų lygus, naudokite lygiam paviršiui skirtą mikropluošto arba veltinio volelį trumpais plaukeliais.
 • Ką tik nudažyto paviršiaus negalima stipriai spausti, nes normaliomis sąlygomis didžiausią patvarumą ir atsparumą dilimui jis įgauna maždaug po mėnesio. Paviršių valykite vandeniu
  arba skiestu neutraliu (pH 6–8) valikliu sudrėkinta kempine arba šluoste.

Taip pat noriu informuoti, jog galite perdažyti ne tik prieš tai dažytas sienas, bet ir nudažyti sienų bei grindų plyteles. Naujasis Tikkurila produktas "Luja Ceramic Tiles" būtent tam ir skirtas. Platesnę informaciją galite rasti šiame įraše (spauskite ant jo):

Komentarai

Teksto autorius

Evelina
Evelina

Esu Evelina Aleliūnienė, E-interjeras.lt įkūrėja, interjero dizainerė. Šio tinklaraščio rašymas man padeda dirbant tokio pobūdžio darbą bei suteikia didelį pluoštą gražių idėjų Jums!

Teksto autorius

Evelina
Evelina

Esu Evelina Aleliūnienė, E-interjeras.lt įkūrėja, interjero dizainerė. Šio tinklaraščio rašymas man padeda dirbant tokio pobūdžio darbą bei suteikia didelį pluoštą gražių idėjų Jums!

Susiję įrašai

Prekių krepšelis

Krepšelis tuščias

Konsultacija internetu

NET 84

BALDŲ IŠDĖSTYMO PLANAI!

Tik tiems, kurie prenumeruos naujienlaiškį. Visi planai atlikti interjero dizainerės Evelinos Aleliūnienės.

Jeigu naujienlaiškį jau prenumeruojate, tiesiog įveskite savo duomenis dar kartą. Jeigu esate naujas prenumeratorius, turėsite patvirtinti prenumeratą.