-
E-interjeras
Kodėl nepakanka tiesiog atidaryti langų?
Teksto autorius: Evelina
Jeigu išgirdus žodžius "rekuperacija ir vėdinimas" jums galvoje iškart kyla "kam, kodėl, kaip" tipo klausimai, tikiuosi, po šio straipsnio bus aiškiau. Perspėju, jog teksto bus DAUG. Naujos statybos namuose ir butuose jau būtų keista nematyti rekuperacinės vėdinimo sistemos, o kai kuriais atvejais ji neišvengiamai reikalinga, ypač griežtėjant statybos reglamentams.
Šį straipsnį rašau kartu su Giedriumi iš viskasvedinimui.lt. Pati tikrai nebūčiau paruošusi tokio informatyvaus straipsnio, tad ačiū jam, jog pasidalino itin išsamiais atsakymais. Kad straipsnis būtų dar naudingesnis, paprašiau Instagram sekėjų užduoti jiems kylantį klausimą iš šios temos, mat skirtingiems žmonėms kyla skirtingi klausimai:) Populiariausius ir aktualiausius daugumai, pridėjau ir prie šio interviu.
Taigi, pirmiausia aptarkime, kam apskritai reikalinga rekuperacinė vėdinimo sistema ir kokia jos nauda bei minusai? Privalumus galima skirstyti į dvi kategorijas: techninę ir gyvenimo kokybės.
1. TECHNINĖ DALIS
Visų pirma, šiuolaikiniai pagal naujus statybos reglamentus statomi (A ir aukštesnės energinės klasės) namai yra itin sandarūs, tad per langus ar kitus mikroplyšius necirkuliuoja oras. Be vėdinimo ilgainiui tokiame pastate imtų kauptis pelėsis, alergenai, kvapai, dulkės ir kiti nepageidaujami svečiai. Rekuperacija efektyviai išsprendžia šią problemą, be to leidžia taupyti šiluminę energiją. Šiuolaikinių rekuperatorių šilumokaičiai efektyvūs, todėl elektros sąnaudos nedidelės.
Giedrius papasakojo rekuperatoriaus veikimo principą. Per vieną ortakį iš lauko įleidžiamas oras į rekuperatorių, čia jis filtruojamas, sušyla rekuperatoriaus šilumokaityje ir tik tada įleidžiamas į patalpą. Ištraukiamas iš kambario oras taip pat prateka per rekuperatoriuje esantį šilumokaitį, jame atiduodamas savo šiluminę energiją iš lauko įeinančiam oro srautui. Taigi, jokio išorinio triukšmo, nejaučiamas diskomfortas ir dėl patenkančio šviežio oro – jis nebūna lauko temperatūros, patenka į patalpą jau sušilęs.
Vis dar kyla klausimų, kodėl nepakanka tiesiog atidaryti langų? Vasarą dvelkiantis vidun šiltas vėjelis malonu, tačiau reikia įvertinti ir pavyzdžiui šaltą žiemą arba gyvenimą šalia judrios gatvės, žvyrkelio ar gamyklų. Namų vėdinimas atidarytais langais neužtikrina pakankamo oro cirkuliavimo, nėra pastovus, be to išleidžiama šiluma, įsileidžiamos lauko dulkės, triukšmas.
2. KOMFORTO DALIS
Turbūt dauguma sutiks, kad švarus, gaivus oras namuose yra prioritetas, tad rekuperacinė vėdinimo sistema, projektuojant namus, turėtų būti toks pats savaime suprantamas dalykas, kaip ir apšvietimo ar šildymo sistema. Ir ne tik dėl statybos reikalavimų, o pirmiausia dėl suteikiamo komforto kasdienybėje.
Patalpų mikroklimatas ir kvėpuojamo oro kokybė reikšminga, kad rūpintis buitimi, šeimos nariais, poilsiauti, o šių dienų realybėje ir dirbti bei didžiąją gyvenimo dalį praleisti namuose būtų sveika ir malonu. Ar žinojote, kad vėdinimo sistema gali padėti sumažinti ir teršalų kiekį namuose, apie kuriuos dažnai net nesusimąstome? Pavyzdžiui, dažai, klijai, dulkės, asmens higienos priemonės, plastikas – visa tai didina oro taršą namų erdvėje. Jei tokių medžiagų koncentracija ore tampa pakankamai didelė, galime pajusti ir nemalonius fizinius pojūčius, kartais net neįtardami priežasties (galvos skausmas, nosies užsikimšimas ir pan.).
Harvardo universiteto atliktas tyrimas parodė, jog pagerėjusi patalpos aplinkos kokybė, įskaitant kvėpuojamą orą, padvigubino gyventojų pažinimo funkcijų rezultatus. Išvada aiški - švarus oras naudingas ne tik mūsų kūnui, bet ir protui.
O visi galimi minusai išsprendžiami teisingai suprojektavus ir sumontavus vėdinimo sistemą.
Dažnai kylantys klausimai: ar rekuperatorius sausina ir vėsina orą?
SAUSINIMAS. Rekuperatoriai skirstomi į kelis tipus: rotaciniai, plokšteliniai ir plokšteliniai su entalpiniu šilumokaičiu. Rotaciniai ir plokšteliniai su entalpiniu šilumokaičiu rekuperatoriai grąžina visą ar didžiąją dalį drėgmės ir palaiko tinkamą patalpos mikroklimatą. Tuo tarpu rekuperatoriai su paprastu plokšteliniu šilumokaičiu sausina patalpų orą, ypač žiemos metu patalpoje galima jausti per mažai drėgmės. Tokiu atveju pageidautinas papildomas drėkinimas.
Vienas galimų variantų – į vėdinimo sistemą statyti kanalinį drėkintuvą, tačiau šis retai besirenkamas dėl aukštos kainos (įsivaizdavimui, kokybiškas prietaisas su montavimu gali kainuoti iki 1500 Eur).
VĖSINIMAS. Giedrius informuoja, jog rekuperatorius neturi kondicionavimo funkcijos ir nėra skirtas šaldyti. Kokybiški rekuperatoriai turi by-pass funkciją. Ši funkcija reiškia, kad rekuperatorius pagal nustatytas temperatūrų reikšmes automatiškai uždaro viduje esantį šilumokaitį ir atidaro oro apėjimo kanalą. Tokiu būdu yra sustabdomas šilto oro tiekimas į patalpas, kai to nereikia. Dažniausiai tai naudojama vasaros naktimis, kai lauke oras yra vėsesnis nei patalpoje. Tuomet rekuperatorius pašalina orą, kurį pakeičia iš lauko paimtu, prafiltruotu gaiviu oru.
Rekuperatorius yra prietaisas vienu metu vėdinantis patalpas ir saugantis viduje esančią temperaturą. Giedrius jau paminėjo, jog rekuperatoriai skirstomi į kelis tipus (rotaciniai, plokšteliniai, ir plokšteliniai su entalpiniu šilumokaičiu), kurių veikimo principas skiriasi.
VEIKIMAS. Kalbant paprastai, plokšteliniuose rekuperatoriuose iš patalpos ištraukiamas oras rekuperatoriuje praeina pro filtrą, patekęs į šilumokaitį palieka šilumą ir yra pašalinamas. Tuo pačiu metu oras iš lauko praeina pro rekuperatoriaus filtrą, patenka į šilumokaitį, kuriame pasiėmęs iš patalpos ištraukiamo oro šilumą, patenka į patalpas. Rotacinių rekuperatorių veikimas panašus, tačiau skiriasi šilumokaičio tipas, nes čia veikimas vyksta nepertraukiamu šilumos perdavimu, kai besisukdamas būgnas šalinamo iš patalpų oro šilumą panaudoja tiekiamo į vidų oro pašildymui, tuo pačiu atgaudamas ir drėgmę.
ROTACINIAI rekuperatoriai
PLOKŠTELINIAI rekuperatoriai
PLOKŠTELINIAI SU ENTALPINIU ŠILUMOKAIČIU rekuperatoriai
Dar vienas populiarus klausimas - ar įmanoma panaikinti rekuperatoriaus skleidžiamą triukšmą?
Reikia pažymėti, kad šiuolaikiniai rekuperatoriai veikia tyliai, neskleidžia erzinančio garso. Jei vis dėlto esate jautrūs prietaiso veikimo garsui ir jis kelia diskomfortą, tai galima išspręsti tinkamu suprojektavimu. Reiktų parinkti tinkamus garso slopintuvus bei rekuperatorių montuoti tokioje patalpoje, kurioje praleidžiama mažiausiai laiko (katilinėje, drabužinėje, sandėliuke ir pan.).
Turbūt jums būtų įdomu sužinoti, ar įmanoma rekuperacinę sistemą pravesti ir pajungti be vėdinimo sistemos projekto?
Buitiniame segmente dauguma naujos statybos namų gana panašūs, tad ir vėdinimo sistemos planavimas nėra sudėtingas. Vis dėlto, patartina kreiptis į specialistą projekto sudarymui. Yra daugybė niuansų, kuriuos vertėtų numatyti, siekiant nuoseklumo, tinkamo įrangos parinkimo, norint išvengti nepakankamos ar perteklinės sistemos įrengimo, kas abiem atvejais reiškia energijos nuostolius. Specialistas patars, kokių ir kiek sistemos sudedamųjų dalių reikia (ortakis, difuzoriai, oro paskirstymo dėžės, rekuperatorius, jo valdymas), paaiškins prietaisų veikimo subtilybes, suderins kitas svarbias detales, pavyzdžiui, gartraukio veikimą.
Rengiant vėdinimo sistemos planą atsižvelgiama į gyventojų skaičių, įpročius ir poreikius. Taip pat skaičiuojami oro kiekiai, judėjimo greitis, atstumai tarp oro padavimo/ištraukimo angų, rekuperatoriaus galia. Įvertinama pastato padėtis, sandarumas, konstrukcinės savybės, drėgmės, šilumos rodikliai, interjero medžiagos, lauko aplinkos užterštumas. Vėdinimo srities specialistas padės išvengti klaidų. Viskas vėdinimui komanda gali padėti ne tik parengti tokį planą, pakonsultuoti vėdinimo klausimais, tačiau ir tiekti visas reikalingas įgyvendinimui medžiagas.
Vėdinimo difuzorių pasirinkimo galimybės ir tendencijos
Oro skirstymo difuzorius nėra vien tik techninis prietaisas. Tai ir interjero detalė, kuri liks matoma ir po rekuperacinės vėdinimo sistemos sumontavimo, tad ją reiktų rinktis estetišką, pagal bendrą būsto stilistiką ir numatytą biudžetą. Jų yra įvairiausių: plyšiniai, priglaistomi, apvalūs, kvadratiniai. Elegantiški difuzoriai lygiu, baltu fasadu puikiai įsilieja kone į bet kurį interjerą.
Aš, kaip interjero dizainerė, pastebiu, jog šiuo metu vis labiau populiarėja su lubomis susiliejantys priglaistomi variantai, lubose paliekantys tik plyšį orui cirkuliuoti, kitaip vadinami plyšiniai difuzoriai. Iš esmės, dauguma oro skirstymo difuzorių yra universalūs, tinkami tiek oro padavimui, tiek ištraukimui. Ką svarbu įvertinti – ar jūsų pasirinktas modelis tinkamas ir įtempiamoms, ar tik gipso kartono luboms. Rekomenduojama difuzorius išsirinkti ir įsigyti prieš apdailos darbus, prieš montuojant lubas.
Alternatyva difuzoriams – sieninės grotelės, kurias galima rinktis norint sutaupyti kambario aukštį arba oro tiekimo angą įrengti sienoje (pavyzdžiui, įsirengiant betonines lubas).
viskasvedinimui.lt dirba daugiausiai su lanksčia ortakių sistema, tad šios privalumus išmano geriausiai.
Plastikiniai vamzdžiai:
Vis dėlto, komerciniai ar didelio ploto objektai įprastai projektuojami su skardinių ortakių sistema. Galimas ir mišrios sistemos projektavimas, kai magistraliniai vamzdžiai – skardiniai, o likusieji – lankstūs.
Kaip žinoti, kokio diametro vamzdžius naudoti ir kiek nusileis lubos?
Populiariausi yra 75 mm diametro ortakiai. Renkantis standartinį variantą įvertinkite, jog lubos nuo perdangos iki lubų apačios nusileidžia mažiausiai 13,5 cm.
Ar reikia valyti ortakius?
Viskas vėdinimui komanda sistemą projektuoja su lanksčiu sertifikuotu ortakiu. Šis yra antibakterinis, antistatinis, antigrybelinis, kurio vidinė dalis padengta sluoksniu su polietileno, sidabro, magnio, aliuminio, fosfato priedais, ribojančiais bakterijų ir grybelių dauginimąsi, tad dėl specialaus padengimo nesikaupia nešvarumai.
Kuriuose kambariuose reikalingas ištraukimas/padavimas?
Įprastai projektuojant rekuperacinę vėdinimo sistemą laikomasi tokio principo: oro ištraukimas reikalingas virtuvėje, vonios/wc patalpoje, sandėliuke, drabužinėje. Erdvėse, kuriose praleidžiame daugiausia laiko ir verda gyvenimas, t.y. miegamajame, vaikų kambariuose, svetainėje – reikalingas oro padavimas. Visgi, kiekvienas atvejis yra individualus, todėl specialisto pagalba ir patarimai projektuojant tikrai pravartūs.
Kokių gali būti problemų ar kaip tik pliusų, perkant namą/butą jau su išvedžiota rekuperacine sistema?
Jei statytojas pataupė medžiagų kokybei, gali būti nepakankamas oro kiekis. Taip pat tokiu atveju sistema nebus pritaikyta konkrečiai pagal jūsų šeimos gyventojų skaičių, poreikius. Na, o jei rekuperacinė vėdinimo sistema suprojektuota tinkamai, tiesiog turėsite mažiau vargo :)
A+ ir A++ klasės skirtumai rekuperatoriui
A+. Jei pastate (jo dalyje) įrengta mechaninio vėdinimo su rekuperacija sistema, rekuperatoriaus naudingumo koeficientas turi būti ne mažesnis už 0,80, o rekuperatoriaus ventiliatorių naudojamas elektros energijos kiekis neturi viršyti 0,55 Wh/m³.
A++. Jei pastate (jo dalyje) įrengta mechaninio vėdinimo su rekuperacija sistema, rekuperatoriaus naudingumo koeficientas turi būti ne mažesnis už 0,90, o rekuperatoriaus ventiliatorių naudojamas elektros energijos kiekis neturi viršyti 0,45 Wh/m³.
Reikalavimai svarbu, tačiau Giedrius pabrėžia, jog rekuperatoriaus naudingumo koeficiente kelių procentų skirtumas neturi lemiamos reikšmės. Be to, jis kiek kinta prieklausomai nuo rekuperatoriaus vietos būste ir net metų laiko. Tad kur kas svarbiau yra patikimas prietaiso gamintojas, kokybiškas ir profesionalus sumontavimas bei efektyvios vėdinimo sistemos suplanavimas.
Iš visos širdies dar kartą dėkoju Giedriui už tokią išsamią informaciją. Jeigu turite daugiau klausimų, ieškote rekuperacinės sistemos detalių ar vėdinimo projekto, drąsiai kreipkitės į viskasvedinimui.lt komandą.
Susiję įrašai
Mūsų svetainėje naudojami slapukai, siekiant užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę ir geriausius pasiūlymus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti: slapukų naudojimas. Sutinku
NET 84
BALDŲ IŠDĖSTYMO PLANAI!
Tik tiems, kurie prenumeruos naujienlaiškį. Visi planai atlikti interjero dizainerės Evelinos Aleliūnienės.
Jeigu naujienlaiškį jau prenumeruojate, tiesiog įveskite savo duomenis dar kartą. Jeigu esate naujas prenumeratorius, turėsite patvirtinti prenumeratą.
Komentarai
Nerijus
Sveiki, tarkim namuose turime serveri. Kaip zinia jis generuoja nemazai silumos. Ar gali buti rekuperatorius naudojamas silumos grazinimui is serverines? Ar reiktu papildomai kazka konstruoti? Gal kazka panasaus diskutavote su Giedriumi? :)
(3) · (0) · Atsakyti · 2021 m. vasario 1 d.
Viskas vėdinimui
Sveiki, taip, šiluma iš serverinės per rekuperatoriaus šilumokaitį gali būti grąžinama į patalpas. Tokiu atveju serverinėje reikėtų suprojektuoti pakankamą oro ištraukimą.
(5) · (0) · Atsakyti · 2021 m. vasario 2 d.
Nestandartinis klausimas
Galvoju, kaip virtuvės spintelėje, kur stovės šiukšlinė reiktų susitvarkyti su iš šiukšlinės kylančiais nemaloniais kvapais rekuperatoriaus pagalba. Gal būtų protinga atvesti į spintelės vidų rekuperatoriaus oro ištraukimo vamzdį ir padaryti, kad jis minimaliai siurbtų orą? Gal yra tekę su tuo susidurti - ar veiksminga? :)
(4) · (0) · Atsakyti · 2021 m. vasario 3 d.
Viskas vėdinimui
Sveiki, deja, su tokia išmania idėja susidurti dar neteko, bet klausimas tikrai originalus :)
(2) · (1) · Atsakyti · 2021 m. kovo 8 d.
Mantas
Kaip yra išsprendžiama sandarumo problema ir išlaikomi rodikliai montuojant rekuperacinę sistemą A++, A+ namuose?
(0) · (0) · Atsakyti · 2021 m. kovo 3 d.
Viskas vėdinimui
Sveiki, sandarumui išlaikyti mūsų siūlymu visas vietas, kuriose gali būti pažeidžiama izoliacija, siūlome sandarinti su specialia membrana - garų nepraleidžiančia mastika (pvz. Penosil Air&Vapour Membrane). Į namą įeinantys lauko ortakiai - jų susidūrimo su siena viduje, taip pat jei ortakių tvirtinimai viduje gręžiami prie stogo plėvelės ir kitose jautriose vietose.
(1) · (0) · Atsakyti · 2021 m. kovo 8 d.
Gintarė
Ar teisybė, kad norint įsirengti tyliai veikiančią vėdinimo sistemą savo gyvenamosiose patalpose vertėtų žinoti, jog šios sistemos skleidžiamas garsas priklauso ne tik nuo rekuperatoriaus veikimo, bet ir nuo vėdinimo sistemoje naudojamų difuzorių, o tiksliau – jų tvirtinimo būdų. Nors dauguma pardavėjų šio skirtumo neakcentuoja, remdamiesi savo ilgamete patirtimi vėdinimo sistemų įrengimo srityje užtikriname, jog rekuperatoriaus garsas bus didesnis tada, kai difuzorius bus priglaistomas.
(0) · (0) · Atsakyti · 2021 m. gegužės 5 d.
Viskas vėdinimui
Sveiki, dėkojame už klausimą! Jei vėdinimo sistema suprojektuota teisingai, o oro kiekiai neviršija difuzoriaus specifikacijose nurodytų parametrų, sistema veiks tyliai ir neviršys komfortiško garso lygio. Taip, iš patirties galime pasakyti, kad priglaistomi difuzoriai iš esmės yra jautresni per dideliam oro kiekiui, tačiau tinkamai suprojektavus, sumontavus ir subalansus vėdinimo sistemą, problemų nekyla. :)
(2) · (0) · Atsakyti · 2021 m. gegužės 5 d.
Karolis
Sveiki,
(0) · (0) · Atsakyti · 2021 m. gegužės 31 d.
Viskas vėdinimui
Sveiki, dėkojame už klausimą. Centrinė rekuperacija tikrai efektyvesnis sprendimas. Manome, jog greičiausiai statytojas papildomų skylių fasade gręžti neleis, tad centrinei rekuperacijai įrengti reikės pritaikyti esamas skyles. Sprendimas įmanomas, bet sudėtingas. Reikia įvertinti konkretų butą, kokie sprendimi galimi šiuo atveju. Jei aktualu, galite atsiųsti būsto planą info@viskasvedinimui.lt, susisieksime su Jumis. Sėkmės!
(1) · (0) · Atsakyti · 2021 m. birželio 2 d.
Ramūnas
Ar galima šalia pastatyti kondicionierių per rekuperacijos vamzdžius paleisti kondicionavimą?
(3) · (0) · Atsakyti · 2021 m. liepos 11 d.
Robertas
Visi ortakiai turi būti su izoliacija.
(0) · (0) · Atsakyti · 2023 m. vasario 21 d.
Jurgita
Rekuperacija labai naudingas reikalas namuose, ypatingai jei yra alergisku gyventoju. Mes isirengeme rekuperatoriu, stengiames kiek imanoma dazniau valyti dregna sluoste ir kvieciame namu tvarkytoja. Vis tik sveikatos niekas nenupriks, tas reikai i ja investuoti visais imanomais budais, net ir svaros namuose.
(1) · (0) · Atsakyti · 2021 m. spalio 1 d.
Arvydas Raulinaitis
Mes privalejome itaisyti rekuperatoriu musu naujam bute, ir pirkom Domekt R-250-F-L1-F7/M5-C. Kurio is 3 jis tipo?
(0) · (0) · Atsakyti · 2021 m. gruodžio 13 d.
Ieva
Sveiki, esant rekuperacijai turi būti paliktas tarpas vidinių durų apačioje. Kas nutiks, jeigu miegamojo durų apačią užsandarinsime dėl didesnės garso izoliacijos?
(0) · (0) · Atsakyti · 2024 m. sausio 22 d.