Susiję tag'ai
#E-interjeras#Patarimai
Susijusios kategorijos
Nepraleisk! Naujas video!
2020 m. liepos 29 d.

Teksto autorius: Evelina

Kadangi dažnai sulaukiu prašymo "tik pabraižyti elektrą, nes jau elektrikai ateina", o kas kartą pasakoti, kodėl reikalingas didesnis kiekis brėžinių ir elektros instaliacijos planas daromas paskutinis, užima laiko, nusprendžiau parašyti straipsnį, kuris, tikiu, įneš daugiau aiškumo, kodėl, kas, po ko daroma :) Taip pat noriu pabrėžti, jog tai yra mano asmeninė patirtis ir praktika - galbūt kažkas kitas vadovaujasi kitu eiliškumu.

Taigi, pradėkime nuo to, kodėl elektros instaliacijos planas yra daromas paskutinis. Elektros instaliacijos plane yra atvaizduojami jungikliai bei rozetės, neretai ir didesnis kiekis įrenginių, bet apsiribokime tik rozetėmis (kištukiniais lizdais) ir jungikliais. Tarkim, planuojate virtuvės ir svetainės zoną. Rozečių reikės virtuvės buitinei įrangai, virš stalviršio ar jame, TV zonoje, gal kokiam robotui siurbliui, toršerui, eglutei ir t.t. Jungiklių reikės apšvietimui po spintelėmis, bendram virtuvės apšvietimui, virš salos, virš stalo, svetainės šviestuvui, gal dar papildomiems šviestuvams kitose zonose.

Kad suplanuoti tikslias jungiklių ir rozečių vietas, reikia žinoti, kur tiksliai stovės šaldytuvas, orkaitė, mikrobangė, indaplovė, plautuvė, TV (ar pakabinamas, ar pastatomas), sofa ir kiti baldai. Kartais matau pasakymų: ai pasistumdysit sofą, kur norėsite. Bet palaukite, juk priklausomai nuo to, kur bus sofa, reikės planuoti TV (o ji vis dar reikalinga 90% atvejų), kad jį būtų patogu žiūrėti, o ten atsiranda didelis kiekis rozečių! Kad gauti baldų išdėstymo planai (perkant butą ar statant namą) nėra iki galo pritaikyti jums, reiktų parašyti atskirą straipsnį :)

Jeigu bendroje erdvėje stovės ir valgomojo stalas, reikės žinoti, ar liks pakankamai vietos praeiti pro stalą, atitraukti kėdę ir kur pakabinti šviestuvą, kad jis būtų tiesiai virš stalo centro (jeigu yra toks noras). Taip pat reikės žinoti, ar bus patogu praeiti į balkoną ar terasą, ar liks vietos durims atidaryti ir t.t. - galėčiau dar tęsti.

Na taip, galima susiplanuoti po kelias rozetes ant kiekvienos sienos, bet kam to reikia? Kas per daug, tas irgi negerai, o TV zonai dviejų rozečių tikrai neužteks. Ar tarkim 6vnt. rozečių darysite dvejose vietose? Nemanau. Juk norisi, kad tų rozečių nesimatytų ir jos pasislėptų už TV spintelės ar jos viduje. Todėl reikalingas tikslus baldų išdėstymo planas, kad jungikliai ir rozetės turėtų savo logiką ir jų būtų tiek, keik reikia.

O gal jūsų bendra erdvė labai didelė, sofa stovės ne prie sienos ir norėsite pasistatyti toršerą dėl jaukumo? Kam tie ilgi laidai ant grindų iki artimiausios rozetės, jeigu galima pasiplanuoti rozetes grindyse prie ar po sofa? Galėsite ir laptopą pasikrauti, jeigu reikės. Bet vėlgi, tam reikalingas baldų išdėstymo planas.

Už indaplovės negali būti jokių rozečių, tad reikia žinoti, kur ji stovės ir rozetę planuoti šalia. Be tikslaus baldų išdėstymo plano to nežinosite, nes stumdyti bet kur indaplovės negalima, kaip ir visų kitų prietaisų, nes visi jie susiję ir turi įtakos laisvam gaminimo plotui bei apskritai patogiam gaminimui.

Taigi, man atrodo paaiškinau, jog reikalingas tikslus baldų išdėstymo planas. Dažnai darant pastarajį planą, atsiranda papildomų pertvarų (ypač vonios kambaryje ar virtuvėje šalia aukštų blokų), kartais perplanuojamos erdvės, tad reikalingas ir pertvarų planas.

O kaip suplanuosite rozetes ir jungiklius, nežinodami, kiek ir kur bus pertvarų? Gal ant naujos pertvaros jungikliai bus žymiai patogiau nei ant dabartinės? Na, šis planas tebūnie papildomas, nes tikrai įmanoma paaiškinti meistrams viską žodžiu (išskyrus, jeigu tai nišos dušo zonoje, kurias reikia derinti su plytelių išdėstymu).

Meistrai reikalauja pasakyti ir kur reikės padaryti šalto, karšto vandens įvadus bei kanalizaciją - tai santechnikos planas. Kaip taisyklė, jie ateina pirmiau nei elektrikai, tad vėlgi, elektra dar turi palaukti. Galite santechnikos įvadus susiplanuoti ir patys, bet geriau, kai viskas daroma vieno ir to paties žmogaus, kad kituose planuose išliktų tie patys matmenys, kurie turės įtakos apšvietimui ir elektrai.

Grįžtam prie jungiklių. Kad suplanuoti jungiklius, reikia žinoti, kiek bus šviestuvų ir kaip jie junginėsis. Man nelabai suprantama, kaip galima "iš galvos" objekte nurodyti, kuris jungiklis, kiek ir kokių šviestuvų įjungs, kur bus reikalingas perjungėjas ir pan. Tuo labiau pasakyti, kiek cm nuo sienos montuoti LED panelę, įvertinti, kad joks šviestuvas neatsidurtų pvz. prie pat spintos durų ar baldo kampe, įvertinti, kad reikalinga rozetė nebūtų užstatyta baldu ir pan.

Nežinau, koks smegenyse kompiuteris turėtų būti įdiegtas ir išvystytas mąstymas, gebantis susieti visus išvardintus dalykus. Gal viename kambaryje pakaktų ir parodymo realybėje, bet kai tai visas butas ar namas, patikėkite, labai sunku sužiūrėti ir viską apgalvoti, tad reikalingi dar du brėžiniai: apšvietimo bei apšvietimo scenarijaus planas.

Apšvietimo plane būna sužymėti tikslūs šviestuvų pririšimai, tad meistrai gali pravesti laidus, o apšvietimo scenarijaus planas nurodo, kaip ir kokius šviestuvus įjungsite. Gal atėję iš prieškambario šalia virtuvės jungiklių norėsite išjungti ir prieškambario šviesą? Gal svetainės apšvietimą norėsite įjungti dviem atskirais jungikliais, gal iš dviejų vietų (pvz. prie sofos ir įėjus į patalpą ar prie terasos). Kiekviena šeima turi skirtingus įpročius ir juos reikia aptarti brėžinio pagalba, kad nereiktų 2020 metais eiti per visą namą išjungti prieškambario šviesos ar keltis iš lovos išjungti miegamojo apšvietimo.

Dar yra ir lubų planas. Kam jis sakysite? Kad meistrai žinotų, kokio dydžio nišas planuoti užuolaidoms paslėpti, kaip ten paslėpti apšvietimą, jeigu toks bus. O gal lubose bus kolonėlės, kurias norisi išcentruoti su šviestuvais?

Ir tik tada, kai visa tai žinote, galima pasakyti, kur tiksliai reikalingas jungiklis bei rozetė ir kiek jų reikia. Dažniausiai jungikliai montuojami virš rozečių, o kad interjeras atrodytų gražiai, reiktų šiuos prietaisus išcentruoti, neretai susiderinti su kokiu nors baldu (pvz. kad būtų virš naktinės spintelės, šalia indaujos ir pan.) ir matmenis pažymėti brėžinyje (na arba iškart ant sienos, jeigu jums taip pavyksta).

Labai stengiausi kuo paprasčiau ir gyvenimiškiau paaiškinti, kodėl vis tik neina taip paprastai ir greitai atlikti elektros instaliacijos plano ir tuo pačiu papasakoti planų eiliškumą bei ryšius vieną su kitu. Mano praktikoje yra taip:

1. Baldų išdėstymo planas

2. Pertvarų planas (ne visada būtinas)

3. Santechnikos planas (ne visada būtinas)

4. Lubų planas (ne visada būtinas)

5. Apšvietimo planas

6. Apšvietimo scenarijaus planas

7. Elektros instaliacijos planas

Tikiuosi įvedžiau daugiau aiškumo ir namų projektavimo procesas bus paprastesnis, o jeigu dar labiau galvą susukau, tai galite kreiptis į mane :)

1
Komentarai

Agnė

Geras straipsnis. Dar papildyčiau, kad atsirado ir išmaniųjų jungtukų, ir kad juos reikia integruoti į išmanaus namo planą. O taip pat jog yra labai įdomių sprendimų virtuvei - kištukiniai lizdai stalviršyje, jų dabar yra įdomių modelių, bet nemažai žmonių apie juos nė nežino. Taip pat kad reikia pagalvoti apie laidų išvedžiojimą po grindimis kištukiniams lizdams virtuvės saloje - tai labai patogu.  Vonios kambariams, indaplovei, skalbyklei ir t.t. yra specialių, drėgnoms patalpoms skirtų saugesnių lizdų (net ir labai gražių, tik nepigių, pavyzdžiui, iš Vokietijos Amazon), taip pat vandens bei drėgmės nebijančių lizdų su dangteliais terasai, balkonui, sodui, t.t. Statant namą, reikia ir planą jungtukų ir lizdų teritorijai paruošti.

(5) · (0) · Atsakyti · 2020 m. rugsėjo 5 d.

Teksto autorius

Evelina
Evelina

Esu Evelina Aleliūnienė, E-interjeras.lt įkūrėja, interjero dizainerė. Šio tinklaraščio rašymas man padeda dirbant tokio pobūdžio darbą bei suteikia didelį pluoštą gražių idėjų Jums!

Teksto autorius

Evelina
Evelina

Esu Evelina Aleliūnienė, E-interjeras.lt įkūrėja, interjero dizainerė. Šio tinklaraščio rašymas man padeda dirbant tokio pobūdžio darbą bei suteikia didelį pluoštą gražių idėjų Jums!

Susiję įrašai

Prekių krepšelis

Krepšelis tuščias

Konsultacija internetu

NET 84

BALDŲ IŠDĖSTYMO PLANAI!

Tik tiems, kurie prenumeruos naujienlaiškį. Visi planai atlikti interjero dizainerės Evelinos Aleliūnienės.

Jeigu naujienlaiškį jau prenumeruojate, tiesiog įveskite savo duomenis dar kartą. Jeigu esate naujas prenumeratorius, turėsite patvirtinti prenumeratą.