Nepraleisk! Naujas video!
2020 m. gruodžio 9 d.

Teksto autorius: Evelina

Kadangi mes patys su vyru statomės namą ir su laiku atsiranda vis daugiau šiai avantiūrai pasiryžusių žmonių, nusprendžiau sukurti naują rubriką, kurioje pakalbinsiu poreles, savo jėgomis (daugiau mažiau) pasistačiusias ar dar bestatančias namą. Viena iš tokių porelių - Gintarė ir Edvardas Šalčiai. Gintarę seku Instagram'e, tad būtent ją ir pakalbinau. Nuoširdžiai dėkoju, kad sutikai pasidalinti patirtimi!

Kodėl nusprendėte patys statytis namą?

Kai pradėjome dairytis pirmojo nuosavo būsto, jau pastatytų namų, kurie mums patiktų, neradome, todėl nusprendėme statytis namą patys. Tuo metu turėjome, kur gyventi, tad niekur neskubėjome. Nusprendėme skirti savo laisvalaikį statyboms ir atlikti daug darbų patys. Paskaičiavome, kad investuodami savo laiką, sutaupysime pinigų, kuriuos galėsime vėliau išleisti namo statyboms, taip atitolindami būsto paskolos ėmimą.

Kodėl namą? Kodėl ne butas?

Mano svajonių butas būtų senamiestyje ir ne mažesnis nei 100 kvadratų. Tokie butai kainuoja 2 - 3 kartus brangiau nei kainuos mūsų pabaigtas namas. O vyro svajonių būstas – tik namas su dideliu kiemu. Abu sutarėme, kad didžiausią komfortą galėsime jausti gyvendami name. Bus pakankamai vietos hobiams ir galėsime daug laiko leisti gryname ore.

Kiek kv.m namas, kiek arų sklypas? Kokie reikalavimai buvo sklypui?

Sklypas yra 15a dydžio, o namas 165 kv.m. Pagrindiniai reikalavimai, kuriuos kėlėme ieškodami sklypo, kad šalia būtų asfaltuotas kelias, komunikacijos, arti miesto (10 min. nuo centro ar arčiau) ir kad netoliese būtų viešasis transportas, kuriuo ateityje galėtų naudotis vaikai.

Kodėl 2 aukštų namas, o ne vieno?

Vizualiai ir funkciškai mums labiau patiko 2 aukštų namų projektai, nes aiškiai atskirtos poilsio ir laisvalaikio zonos.

Kiek laiko užtruko dėžutės statyba?

Pamatą pradėjome konstruoti 2017 metų rugpjūčio mėnesį, o lauko apdailą baigėme 2020 rugsėjo pabaigoje. Kadangi lauko darbai labai priklauso nuo oro sąlygų, darbavomės atostogų metu, šiltuoju sezonu visus savaitgalius ir laiką po darbo skyrėme statyboms. Darbų apimties atlikimas labai priklausė nuo sukauptų lėšų, tad dėžutės statybą galima būtų skirstyti į tokius etapus:

  • 2017 m. – pamatas;
  • 2018 – 2019 m. mūras, lauko inžinieriniai tinklai;
  • 2020 m. – stogas, langai, durys, garažas, apšiltinimas.

Kurie etapai buvo sunkiausi?

Kiekvienas etapas buvo savaip sunkus. Pamatą gaminant buvo labai prastas oras ir teko darbuotis tešlynuose, molynuose. Mūryti buvo sunku, nes pasirinkome silikatinius blokelius, o jie ne tokie lengvi, kaip atrodė iš pradžių. Be to, pasitaikė karštos vasaros, nuolat kepino apie 30 laipsnių karštis, tad buvo fiziškai sunku.

Konstruodami plokščią stogą susidūrėme su daug techninių iššūkių. Teko sugalvoti, kaip padaryti stogą šiltą ir išvengti šalčio tiltelių, kaip užtikrinti stogo hermetiškumą ir kaip suprojektuoti lietaus nubėgimą.

Ar padarėte klaidų? Ko nekartotumėte ar darytumėte kitaip?

Namo be klaidų pastatyti tikriausiai neįmanoma, o ypač statant patiems.

  • Nebedarytume pamato klojinių iš lentų, per kelis metus atsirado naujų technologijų.
  • Nebemūrytume iš silikatinių blokelių. Juos rinkomės dėl tvirtumo, o pasirodo pragręžti skylę juose problematiška, trupa, skilinėja ir yra labai sunkūs.
  • Nebesamdytume darbininkų iš Facebooko be normalių rekomendacijų. Per skubėjimą tokius pasisamdėme 1 aukšto žiedui išlieti ir likome labai nusivylę jų darbu, buvo daug broko, kurį teko taisyti patiems.

Ar pavyko suskaičiuoti, kiek maždaug sutaupėte statydami patys?

Išleidome apie 50 000 Eur. Manome, kad nesamdydami darbuotojų sutaupėme 25-35 tūkst. Eur.

Ar ateityje statytumėte dar vieną namą?

Statybos atima labai daug laiko, augant šeimai norisi daugiau laiko skirti būtent artimiesiems. Tad laikas dabar daug vertingesnis nei buvo satybų pradžioje, bet mes savo sprendimo statyti namą patiems visiškai nesigailime, nes dirbant su mylimu žmogumi darbas taip pat teikia daug džiaugsmo.

Ar yra tokių darbų, kuriuos dabar mieliau perleistumėte kitiems nei darytumėte patys?

Žiūrint iš šios dienos perspektyvos, norisi kuo greičiau baigti statybas ir visą laisvalaikį leisti kartu su šeima, tada mielai visus darbus perleistume kitiems. O galvojant apie tą laikmetį, kai buvome tik dviese ir kai pasirinkimas buvo gulėti ant sofkutės ar statyti namą, tai vienareikšmiškai mums toks "nuotykis" buvo daug įdomesnis. Visumoje galvojame, kad statybas reikėtų sutalpinti į trejus metus, nes dirbant ilgiau atsiranda tam tikras nuovargis, todėl yra 2 variantai – arba patiems darbuotis intensyviau, arba darbus, kurie yra imlūs laikui perleisti kitiems.

Ką patartum norintiems pasistatyti namą patiems?

Jeigu norite statytis namą, tik pirmyn! Viskas tikrai įmanoma. Visgi reikėtų nusiteikti, kad šiltuoju metų laiku visas laisvas laikas bus skirtas statyboms.

Ar patys turėjote žinių apie statybas ir visą procesą ar tiesiog daug domėjotės internete?

Mano žinios apie statybas baigiasi ties vinies įkalimu ir ištraukimu iš lentos. Vyro išsimokslinimas satybų klausimu buvo kiek platesnis. Bet pamato konstravimas, mūrijimas ir t.t. mums buvo nauja abiems. Labai daug domėjomės internete. Kadangi aplinkui vyksta statybos, vaikščiojome po aplinkinius namus ir žiūrėjome, kaip dirba profai. Daug sužinojome ir iš kaimynų, kurie statybas pradėjo anksčiau, buvo praėję tuos etapus ir mielai dalijosi savo sukaupta patirtimi.

Kur būtumėte labiau pataupę?

Darant bet kokį darbą būtina įsivertinti savo laiko sąnaudas. Dabar matome, kad kai kuriems darbams skyrėme daugiau laiko negu planavome iš pradžių. Taupumas kartais ir koją pakiša. Galvoji, kad darbelis nesunkus – ai, pasidarysiu pats, o darbą darai 3 kartus ilgiau nei pasamdytas tos srities profesionalas. O kalbant apie statybines medžiagas, rinkomės kokybiškas ir konkursavome visus didesnius pirkimus.

Kas jums padėjo (turiu omeny tėvai, draugai ir pan.)? Kuriuos būtent darbus padėjo padaryti?

Šeimos pagalbos prašėme ten, kur reikėjo daugiau nei dviejų žmonių darbo rankų arba daugiau vyriškos jėgos. Su artimųjų pagalba įrengėme drenažą ir lietaus nuotekas, išliejome vidinių sienų pamatus, sąramas, per savaitgalį apšiltinome stogą ir prilydėme bituminę dangą.

Ar darbavotės po darbų ir savaitgaliais, ar ėmėte specialiai tam atostogas?

Išnaudojome praktiškai visas atostogas statyboms. Mums tikrai labai pasisekė, kad 2018 ir 2019-ųjų vasaros buvo saulėtos ir lijo labai mažai, galėjome statyti namą tiek savaitgaliais, tiek po darbo dienos.

Kokius darbus atlikti samdėte įmones/žmones? Ar pasiteisino toks pasirinkimas?

  • Samdėme darbininkus pirmo aukšto žiedo išliejimui. Visiškai nepasiteisino, pridarė daug broko. Pasimokėme, kad be rekomendacijų nėra ko samdyti neaiškių žmonių.
  • Samdėme darbininkus perdangos plokščių užkėlimui ant abiejų aukštų. Pasiteisino, kadangi tokiam darbui reikia papildomų rankų, vienas tokio darbo nepadarysi.
  • Samdėme brigadą namo apšiltinimui ir struktūrinio tinko uždėjimui. Pasiteisino, nes 2 aukštų namui reikalingi pastoliai (kuriuos turėjo brigada), o kokybiškai nutinkuoti 2 aukštų namą reikalingi 6 žmonės. Garažą apšiltinome ir užarmavome patys, o ta pati brigada tik uždėjo tinką.

Kiek kainavo samdomas darbas?

5000 Eur iš visos išleistos sumos kainavo samdomi darbai.

Kada planuojate statybų pabaigą, kraustymąsi?

Norėtume persikraustyti 2021 metų gruodį, bet ar viskas tikrai bus šimtu procentų baigta, laikas parodys.

Ačiū dar kartą už skirtą laiką! Žaviuosi didele kantrybe, nes jie patys atliko daug daugiau darbų nei mes. Linkiu kuo greitesnių ir sėkmingesnių įkurtuvių! Jeigu žinote panašią porą, kuri pasistatė namą pati, praneškite man :)

5
Komentarai

saunuoliai

mes ir ruosiames eiti panasiu keliu, labai idomu paskaityt, daugiau tokiu patirciu

(5) · (0) · Atsakyti · 2020 m. gruodžio 9 d.

Marija

Kalusimas: o kodėl stogą pasirinko lygų? Lietaus vanduo nesikaups? O sniegą pastoviai nukasinėti reikės....

(0) · (0) · Atsakyti · 2020 m. gruodžio 29 d.

Evelina Aleliūnienė

Mes taip pat darysime lygų. Kad vanduo nesikauptų, yra daromas minimalus nuolydis, stogas nėra idealiai lygus ir vanduo nubėga žemyn. Dėl sniego, pas mus labai retai sninga, tad kasimo nedaug, o ir galima pasidaryti "šildomą" stogą, kad ištirptų sniegas.

(4) · (2) · Atsakyti · 2020 m. gruodžio 29 d.

Aleksas

Kokia stogo kvadratūra? kiek išėjo kaina (šiltinimo, izoliacijos ir kt. medžiagų) m2?

(0) · (0) · Atsakyti · 2021 m. sausio 3 d.

Tomas

Nereikes jokio sniego kasimo, vejas pats viska padaro ,ar kas matet ant koko prekybcentrio kasancius ar kur kitur kur plokscias stogas.

Viskas su tais stogais OK, be to mediena dabar tiesiog kosmosa kainuoja.
Kam idomu yra nauju technoligiju, EPDM danga kaip pvz.

(1) · (0) · Atsakyti · 2021 m. sausio 16 d.

Teksto autorius

Evelina
Evelina

Esu Evelina Aleliūnienė, E-interjeras.lt įkūrėja, interjero dizainerė. Šio tinklaraščio rašymas man padeda dirbant tokio pobūdžio darbą bei suteikia didelį pluoštą gražių idėjų Jums!

Teksto autorius

Evelina
Evelina

Esu Evelina Aleliūnienė, E-interjeras.lt įkūrėja, interjero dizainerė. Šio tinklaraščio rašymas man padeda dirbant tokio pobūdžio darbą bei suteikia didelį pluoštą gražių idėjų Jums!

Susiję įrašai

Prekių krepšelis

Krepšelis tuščias

Konsultacija internetu

NET 84

BALDŲ IŠDĖSTYMO PLANAI!

Tik tiems, kurie prenumeruos naujienlaiškį. Visi planai atlikti interjero dizainerės Evelinos Aleliūnienės.

Jeigu naujienlaiškį jau prenumeruojate, tiesiog įveskite savo duomenis dar kartą. Jeigu esate naujas prenumeratorius, turėsite patvirtinti prenumeratą.