Nepraleisk! Naujas video!
2018 m. sausio 9 d.

Teksto autorius: Evelina

Kai išgirstu ar pamatau žodžius "skandinaviškas stilius" ar "skandinaviškas interjeras", dažniausiai lieku nusivylusi ir šiek tiek pikta. Šias žodžių kombinacijas naudoja visi, kas tokias girdėję ir viskas tapo taip iškreipta, kad vos ne kiekvienas pardavinėjamas butas ar rodomas interjeras yra vieno ir to paties stiliaus, kai taip tikrai nėra.

Labiausiai pikta, kai šį pavadinimą be jokios atsakomybės naudoja populiarieji portalai ar svetainės, susijusios su interjeru. Yra užsisukęs didelis, bet jau braškantis, ratas ir laikas jį stabdyti, nes ir toliau taip neatsakingai naudojant skandinaviško stiliaus pavadinimą (kuris visada atneša daug peržiūrių ir diskusijų), jis taps tikru keiksmažodžiu.

homepix.cz

Tik pastaruoju metu imu suprasti, kaip sudėtinga apibūdinti skandinavišką stilių ir išskirti pagrindinius jo bruožus. Dauguma šį stilių apibūdinantys bruožai tarsi nebetinka ir man norisi paanalizuoti, kodėl taip yra. Taip pat man baisu, kad šis stilius praranda savo esmę ir tikrąsias šaknis. Na, bent jau Lietuvoje, kur skandinaviško stiliaus interjerų yra mažuma.

Praėjusiais metais, man asmeniškai, skandinaviškas stilius pasidarė be galo sudėtingas, nes į jį įsipynė kitų stilių detalių ir tapo nebeaišku, kaip jį vadinti. Supratau, kad šis stilius yra pats atviriausias interpretacijoms. Tarsi norėtųsi naudoti kažkokį vieną pavadinimą, bet kai pradedi analizuoti interjerą, supranti, kad jame yra ir skandinaviško, ir industrinio, ir mid-century ar minimalizmo bruožų, o eklektika yra per drąsus pavadinimas. Dabar skandinaviškuose interjeruose puikiai derinasi net ir klasikiniam stiliui priskiriamos filinginės durelės ar modernios klasikos sofos. Matote, kokia painiava čia pasidariusi?!

alvhem.com

Man atrodo, jog Lietuvoje skandinavišku stiliumi galima vadinti labai mažą dalį interjerų ir tuos hibridinius, turinčius įvairių stilių bruožų interjerus, kurie visumoje atrodo lyg ir skandinaviški (nors ten tik baltos sienos, skandinaviško stiliaus kėdės ir vienas šviestuvas), reiktų vadinti šiuolaikiškais, kaip pvz. pavadinau čia. Juose gausu tuo metu parduotuvėse randamų ir tuo metu madingų detalių, baldų ir sprendimų, o būtent tokia ir yra šiuolaikiško stiliaus prasmė. Ar sutinkate? 

archilovers.com

Kai pradedu dirbti su naujais klientais, visada prašau atsiųsti jiems patinkančių interjerų pavyzdžių. Jau seniai nebepasitikiu žodžiais, nes praktiškai visiems patinka skandinaviškas stilius, tačiau peržvelgus nuotraukas, pasirodo kitaip :) Kaip ir minėjau, dažnai tai būna modernūs, šiuolaikiški tuo metu interjerai tik su keliomis skandinaviškomis detalėmis.

Mano manymu, dauguma lietuvių skandinavišką stilių priskiria visiems interjerams, kurių sienos yra baltos. Tai yra klaidingas mąstymas, nes skandinaviškas stilius nesusideda vien tik iš šio dėmens, o ir sienos neretai ten būna pilkos. Baltos sienos gali būti bet kokio stiliaus interjere.

Interjerai, kurie man yra skandinaviški, pasižymi itin gausiu tekstilės gaminių bei paveikslų/plakatų naudojimu. Sofos ir foteliai nuklotos pledais ir pagalvėmis, o grindys - kilimais. Ant sienų kabo didelės paveikslų galerijos (dažnai achromatinių juoda - balta - pilka spalvų). Nebijoma juodos spalvos, o medžio nėra tiek jau daug, kiek mėgsta lietuviai.

decouvrirlendroitdudecor.blogspot.lt

Teisingumo dėlei, noriu paminėti, jog mano minimas stilius apima 5 šalis: Švediją, Norvegiją, Daniją, Suomiją ir Islandiją. Kiekviena jų turi savų pakeitimų ir interpretacijų, tačiau yra tam tikrų bendrų dėsningumų. Dažniausiai matau Švedijoje kurtus interjerus ir man atrodo, pastarieji yra artimiausi lietuvių skoniui. Taip pat neatsilieka Norvegija, kuri turi ir savo atskirą nordic stilių. Nepamenu, kada teko matyti Islandijos skandinavišką interjerą. Pastebėjau, jog net patys švedai drąsiai naudoja kitų stilių detales ir skandinaviškas stilius tampa vis laisvesnis.

boligmagasinet.dk

Taigi, kiekvienoje šalyje, skandinaviškas stilius šiek tiek adaptuojamas pagal ten vyraujančias tendencijas ir tai, ką matome parduotuvėse. Retas, kuris interjere naudoja žymiausių skandinaviško stiliaus dizainerių baldus, kurie nesikeičia metų metus ir pagal kurios galima pažinti tikrąjį, pradinį skandinavišką stilių. Jie gana brangūs ir pretenzingi. Ir aš šioje vietoje vėl esu pasimetusi.

scandinavia-design.fr

Visur rašoma, jog skandinaviškam stiliui būdingos paprastos, išgrynintos formos, tačiau to meto dizainerių baldai man neatrodo paprasti. Netgi atvirkščiai. Tuo tarpu IKEA (kuri yra skandinaviško stiliaus atstovė) esantys baldai dažnai būna be galo paprasti, kas lyg ir turėtų labiau tikti pagal aprašymą. Beje, jau seniai pastebėjau, jog Švedijoje itin mėgstami IKEA baldai, kurie neretai derinami su prabangesniais, dizaineriškais baldais ir mano, galbūt kvailoje, galvoje susidėliojo trys skandinaviško stiliaus kryptys.

Pirmoji - senoji, kurioje naudojami to meto (~1950m.) sukurti baldai ir šviestuvai, antroji - paprastoji, kurioje puikiai įsipaišo IKEA, o trečioji - modernioji, kurioje gausu ne taip seniai sukurtų skandinaviško stiliaus baldų ir kurioje atsiranda kitų stilių detalių arba vienas kitas senesnio dizaino baldas ar šviestuvas.

Žemiau įkeliu kiekvienos krypties nuotrauką pagal eiliškumą. Kad būtų įdomiau, visuose yra tų pačių vieno žymiausių skandinavų dizainerių H.Wegner "Wishbone" kėdžių.

skandium.com

cocolapinedesign.com

stylebyemilyhenderson.com

Taip pat man peršasi tokios proporcijos ir pavadinimai. Jeigu interjere didžioji dalis yra skandinaviška, tačiau įmaišytos kelios kito stiliaus detalės, leisčiau sau tai vadinti skandinavišku stiliumi. Jeigu skandinaviško stiliaus - mažuma, vadinčiau jį šiuolaikišku. Įkeliu kelias nuotraukas, kurių tikrai nevadinčiau skandinaviškais - tai šiuolaikiški interjerai.

hqroom.ru

Pavyzdžiui, šis interjeras - be galo paplitęs internete, daug kur pristatomas, kaip skandinaviškas. Jį kūrė Indrė Sunklodienė - lietuvė ir ji pati šį interjerą pristato, kaip loftą. Manau tai kur kas teisingiau, nes skandinavišku jį vadinti man atrodo neteisinga. Panašių interjerų Lietuvoje sukuriama didžiulė masė, todėl drįstu teigti, kad skandinaviškų interjerų pas mus nėra daug.

inarch.lt

Skandinaviškų interjerų, apie kuriuos kalbu, kaip gerus pavyzdžius, be galo daug šioje svetainėje (anksčiau buvo daugiau, dabar įsimaišo kitų stilių) gravityhome.tumblr.com bei čia: stadshem.se. Abejose svetainėse esančius interjerus, priskirčiau antrai ir trečiai skandinaviško stiliaus krypčiai.

bjurfors.se

Žinoma, niekas nepuls klausyti mano išvedžiojimų, bet man atrodo esu teisi sakydama, kad skandinaviškas stilius Lietuvoje išsigimęs ir netekęs savo prasmės. Gal bent keli, paskaitę šią mano rašliavą žmonės, susimąstys ir ims atsargiau vertinti tai, ką skelbia įvairūs portalai ir svetainės. Kiekvieną kartą, kai ketinu kokį nors straipsnį priskirti skandinaviškam stiliui, imu su savimi kovoti, nes suprantu, jog tai jau nebėra tas tikrasis skandinaviškas stilius.

amandamimz.tumblr.com

Iš tikrųjų tai pirmas kartas, kai ėmiau abejoti pačiu stiliumi ir aš supratau, koks įdomus reiškinys čia įvyko. Panašiai, kaip pasikeitė moterų mąstymas ir vaikus bei šeimą pakeitė karjera ir nepriklausomybė, taip skandinaviškas stilius evoliucionavo ir išsisikaidė į kelias grupes arba prisijungė prie kitų stilių.

Ir kaip man norisi, kad jis Lietuvoje išsigrynintų ir kad atsirastų naujas šiuolaikiško stiliaus pavadinimas! Pradėdama rašyti šį straipsnį, nežinojau, kur tai mane nuves, o priėjau prie visai įdomių įžvalgų :)  Man atrodo šia tema būtų galima netgi magsitrinį parašyti, nes straipsnyje paliečiau tik labai mažą dalį šio fenomeno.

Suprantu, kad paskaičius straipsnį galbūt pritrūko tikslesnio įvardinimo, kokie gi skandinaviško stiliaus bruožai, bet man tai kolkas per sudėtinga nebent kalbėtume apie Švedijoje esantį skandinavišką stilių. Pastarojo bruožus paminėjau straipsnyje, o dar yra kitos šalys, prie kurių prisiliečiau dar tiek nedaug!

Kokia jūsų nuomonė šia tema? Ar pastebėjote neigiamą požiūrį šio stiliaus link ir neatitikimą tarp pavadinimo ir realybės? Ar pastebite, kad klasika ir minimalizmas yra be galo ryškūs stiliai, kurių nesumaišysi su niekuo, o skandinaviškas stilius tapo painus?

12
Komentarai

Monika Krėpštienė

Puikiai pastebėta: "Panašiai, kaip pasikeitė moterų mąstymas ir vaikus bei šeimą pakeitė karjera ir nepriklausomybė, taip skandinaviškas stilius evoliucionavo ir išsisikaidė į kelias grupes arba prisijungė prie kitų stilių"! Visiškai sutinku su visai jūsų žodžiais šiame strapsnyje :) Ir pavadinimas labai teisingas. Mes daug ko neišmanom, bet kvailais pasirodyti nenorim, todėl apsikaišom įmantriais, populiariais, ne kartą girdėtais madingais žodžiais ir jau protingi :) Greitai "skandinaviškas stilius" Lietuvoje taps toks pat neskanus, kaip "sovietinis" :D


(4) · (0) · Atsakyti · 2018 m. sausio 10 d.

Evelina Aleliūnienė

Džiaugiuosi, kad mąstome taip pat! :)

(0) · (0) · Atsakyti · 2018 m. sausio 11 d.

Rita Kosmauskiene

Sutinku, nėra kažkokio griežto etalono, pagal kurį būtų galima apibrėžti bet kokį interjero stilių. Kaip ir nėra taisyklių jį kuriant. Frazė "Skandinaviškas stilius" atsirado kaip antipodas, kaip apibendrinimas norint pasakyti, kad interjere nebus sunkių sofų-bulkų, asimetriškų laminato spintelių ar lentynų, nebus kvarbatkuotų užuolaidų ir "persikinių" sienų su salotiniais akcentais. "Skandinaviška" daugelio suvokiama kaip tam tikra estetika - švara, erdvė, saikingos ergonomiškos formos, natūralus medis. Be abejo, tai nėra tikslu. Tačiau frazė "šiuolaikiškas interjeras" irgi nedaug tepasako, o jei pasakai - Provanso stilius, angliškas Viktorijos laikų ar Maroko - galime bent kažkuria linkme imti įsivaizduoti, apie ką eina kalba. 

(2) · (0) · Atsakyti · 2018 m. sausio 15 d.

Evelina Aleliūnienė

Ačiū, Rita, už komentarą!
Teisingai sakote, bet šiuolaikišką interjerą siūlyčiau apibūdinti taip, kaip ir rašiau šiame straipsnyje: "Gausu tuo metu parduotuvėse randamų ir tuo metu madingų detalių, baldų ir sprendimų". Aš šiuolaikiškumą taip ir suprantu - tai kas tuo metu "ant bangos" ir kas tvirtai "neįsipaišo" į jokį stilių :)

(1) · (0) · Atsakyti · 2018 m. sausio 15 d.

Rita

Tai kad tose parduotuvėse vis dar visko galima rast, net ir nelabai šiuolaikiškų dalykų. Kartais ir stebies, kas visa tai perka - bet matyt perka, jei pardavinėja. Vis dar daug kam gražu ta a

(0) · (0) · Atsakyti · 2018 m. sausio 16 d.

Evelina Aleliūnienė

Rita Tie, kurie turi kažkokį suvokimą apie tai, kas yra šiuolaikiška nepirks tų senienų, kad ir kaip pigiai jos kainuotų arba subtiliai įkomponuos tai tarp šiuolaikiškų baldų. Juk tikrai yra iš ko rinktis :)

(0) · (0) · Atsakyti · 2018 m. sausio 16 d.

Justė

Kaip ilgai aš laukiau tokio straipsnio ! Šimtu procentu pritariu išsakytai nuomonei. Pati pragyvenau daugiau nei dešimt metų Danijoje ir drįstu teigti, kad žinau kokie yra daniško interjero ypatumai. Lietuviams, aiškinantiems,kad jų namai yra skandinaviško interjero, pasiūlau tiesiog pažiūrėti Kopenhagos ar Stokholmo nekilnojamo turto portalus ir paieškoti panašumų. Dažniausiai daugiau būna skirtumų. Istoriškai susiklostė taip, kad tie stiliai negali būti vienodi. Tie, kurie turi pinigų skandinaviškam interjerui Lietuvoje, greičiausiai turės ir šildomas grindis, o tai reiškia greičiausiai klos plyteles ir tai jau nebus tikrasis skandinaviškas stilius :D kaip autorė ir minėjo: skandinaviškame interjere daug kilimų. Kodėl? Nes grindys medinės ir šaltos. Sienos, beje pradėtos baltai dažyti tik visai neseniai. Tai yra nauja tendencija ir pvz brokerių pirmas patarimas Danijoje norint greičiau parduoti būstą yra sienas iš geltonų paversti baltomis :) mano nuomone, skandinavišką interjerą visgi išduoda baldai. Baldai, kurių mes nelabai įpirktume. Danijos jaunimėlis irgi neįperka, bet dažnas paveldi. Superinė Pioneer ar B&O aparatūra renka dulkes dieduko garaže. Syveren kėdes mano buvusio draugo mama 80-taisiais parsinešė nuo konteinerių. Kaip ir karališko porceliano servizą. Dabar tai kainuoja pinigus. Ir nemažus. Ką savo ilgu komentaru noriu pasakyti, tai kad sovietai ir čia mums prišiko. Nelabai turime ką dabar galima būtų vertinti. O skandinavai atrado iš naujo. Linkiu lietuviams atsigręžti į save ir atrasti savo stilių :) 

(4) · (0) · Atsakyti · 2018 m. sausio 22 d.

Evelina Aleliūnienė

Ačiū, Juste, kad skyrėte laiko tokiam išsamiam komentarui! :)

(0) · (0) · Atsakyti · 2018 m. vasario 1 d.

Greta JuRa

Labai šaunus straipsnis, tapo aišku, kodėl tiek daug painiavos man kildavo siekiant atpažinti skandinavišką stilių.

(3) · (0) · Atsakyti · 2018 m. sausio 24 d.

Auksė

Aš dėl šios sumaišties, visiškai negalėjau susišnekėti su savo dizainere. Norėjau paprastu, neištaigingu baldu, tačiau norejau, kaip aš juos vadinu “tortuku” ant lubu. Kiekviena mano detale ji bandydavo priskirti tam tikram stiliui. “Tortukai” ale klasika, daiktai ale skandinaviski. Ekletika to vadinti nenorejau, bet ir skandinavisku ne, nes instinktyviai jauciau, kad tai netiesa. Ir niekaip neradau sio stiliaus pavadinimo, o kadangi dizainere norejo issaiskinti kokio tiksliai stiliaus namu as noriu - mums teko išsiskirti. Tad aš bandau privesti prie to, kad tam tikro stiliaus oficialaus pavadinimo nebuvimas, gali sukelti realia beda, kaip kad mano atveju. :)

(0) · (0) · Atsakyti · 2018 m. kovo 29 d.

Evelina Aleliūnienė

Tai nėra bėda. Jeigu dizaineris nesugeba be stiliaus įvardinimo suvokti, ko nori užsakovas, sakyčiau, trūksta profesionalumo :) Tikrai ne stiliaus įvardinimas pasufleruoja, kokie bus kliento namai, o jo surinkti pavyzdžiai ir norai.

(3) · (0) · Atsakyti · 2018 m. kovo 30 d.

Dizainerė

Na gaila, kad jūs galvojate, jog kažkokios formuluotės ir stiliaus apibrėžimai gali išskirti profesionalą su užsakovu. Profesionalas darė savo darbą, manau, kad tiesiog nenorėjo įnešti į interjerą neskoningo "bardako". Ir tiek. Jis norėjo viską "sušukuoti" ir pateikti kaip visumą. Pastaruoju metu, skirtingos stilistikos daiktai puikiai įsipaišo į interjerą. Bet jeigu išsisyrėte su profesionalu, manau, kad priežastis buvo kitokia. Greičiausiai, jūsų "tortukai" galėjo atrodyti netinkamai, nevientisai, neskoningai  ir t.t. Tokį interjerą (renku ir dedu tai kas man patinka) žmogus gali susikurti pats. Tam dizainerio nereikia.  Svarbiausia, kad jums patinka taip gyventi :)

(0) · (0) · Atsakyti · 2021 m. sausio 19 d.

Teksto autorius

Evelina
Evelina

Esu Evelina Aleliūnienė, E-interjeras.lt įkūrėja, interjero dizainerė. Šio tinklaraščio rašymas man padeda dirbant tokio pobūdžio darbą bei suteikia didelį pluoštą gražių idėjų Jums!

Teksto autorius

Evelina
Evelina

Esu Evelina Aleliūnienė, E-interjeras.lt įkūrėja, interjero dizainerė. Šio tinklaraščio rašymas man padeda dirbant tokio pobūdžio darbą bei suteikia didelį pluoštą gražių idėjų Jums!

Susiję įrašai

Prekių krepšelis

Krepšelis tuščias

Konsultacija internetu

NET 84

BALDŲ IŠDĖSTYMO PLANAI!

Tik tiems, kurie prenumeruos naujienlaiškį. Visi planai atlikti interjero dizainerės Evelinos Aleliūnienės.

Jeigu naujienlaiškį jau prenumeruojate, tiesiog įveskite savo duomenis dar kartą. Jeigu esate naujas prenumeratorius, turėsite patvirtinti prenumeratą.