Nepraleisk! Naujas video!
2018 m. spalio 23 d.

Teksto autorius: Evelina

Niekam ne paslaptis, jog viena iš dažniausių problemų namuose yra vietos trūkumas. Trūksta vietos naujiems daiktams, naujam baldui, kavos aparatui ir taip sąrašą būtų galima tęsti dar ilgai. Namuose imate jaustis negerai, tarsi kažkas spaudžia ir netgi vėluoti, nes nerandate daiktų. Ar pažįstama?

Turiu jokių papildomų išlaidų nereikalaujantį, paprastą (bet daug kam per sudėtingą) būdą, kaip namuose turėti daugiau vietos. SUSITVARKYTI! Turiu omeny ne tik susidėti daiktus į vietą, nuvalyti dulkes ir išplauti grindis, bet išmesti, atiduoti ar parduoti nebenaudojamus daiktus ir akimirksniu pajusite skirtumą, ypač, jeigu tokių daiktų turite kelias dešimtis.

 

Žinoma, toks susitvarkymas fiziškai daugau vietos nepridės, pavyzdžiui, jeigu ant virtuvės stalviršio netelpa kavos aparatas, tai netelpa - reikia naujos virtuvės arba namų, tačiau tai padės rasti vietą naujiems pirkiniams. Na, o jeigu atsisveikinti su senais, nebenaudojamais daiktais jums per sunku, teks įprasti nepirkti nieko naujo arba gyventi dar labiau daiktų prigrūstuose namuose. Tiesiog taip.

Ne vienoje vietoje matau moterų nuogąstavimus (aha, dar negirdėjau vyro sakančio, kad jam per mažai vietos), kaip jiems sunku atsisveikinti su daiktais. Tam yra kelios priežastys:

  • Morališkai neprisiruošia, nes namuose tiek daiktų, kad tai užimtų pernelyg daug laiko;
  • Sunku "paleisti" daiktus, susijusius su artimaisiais ar tuos, kurie kelia prisiminimus ir sentimentus;
  • Daiktai jau sukrauti atidavimui/išmetimui/pardavimui, tačiau tingisi ieškoti kam juos atiduoti, vežti ir taip gaišti savo laiką.

Žinote, mes su vyru turime daug daiktų, ypač tokių, kurie susiję su hobiais ir kiekvienais metais jų daugėja. Įsivaizduojate, kiek vietos užima dviračiai, snieglentė, šalmas, slidinėjimo batai, elektronikos daiktai, grąžtai, stovai, "ring light'ai" filmavimui, netgi Kalėdinė eglutė su žaisliukais, ką jau kalbėti apie rūbus, batus, visokias dėžutes ir t.t.

Ką mes darome? Atėjus rudeniui, dviračius ir kitus stambius daiktus, kaip ventiliatorių, snieglentę ir pan. išvežame pas vyro tėvus, o kai prireikia, atsivežame atgal. Sandėliuko neturime, balkonas šiame bute nedidelis. Paskutinį kartą, kai nebeapsikenčiau per mažos erdvės ir krūvos daiktų, išsikraustėm į kitą - didesnį butą (bet kenčiau nemažai - kelis metus, nes pradžioje vietos buvo sočiai). Tai buvo puikus metas išmesti nebereikalingus daiktus ir susirūšiuoti likusius!

Visos šios dėžės gyvena drabužinėje. Jose krūva daiktų, bet dėžėse jie atrodo tvarkingiau ir galima lengvai juos atrasti!

Beje, prieš šv. Kalėdas aš visuomet padarau "prasivalymą" ir išmetu nebenaudojamus daiktus. Man taip palengvėja! Ir atrodo, jog labiau mėgstu išmesti, nei nusipirkti dar vieną daiktą. Dabar labai gerai pagalvoju, ar man to daikto reikia, nes jis užims vietą ir dažnai būnu stabdis tam tikriems pirkiniams :)

Ką darau su rūbais?

Esu bandžiusi pardavinėti juos per vinted.lt. Anksčiau sekėsi neblogai, dabar - labai blogai. Tada nešiau juos į rūbų komisą, bet man pasirodė per daug sugaišto laiko ir per mažai uždarbio. Esu nešusi į Trys seserys - mielai priėmė, nes rūbai buvo puikios kokybės.

Galop, pradėjau juos krauti į vieną vietą, su mintim, kad kažkam atiduosiu, nes užsidirbti jau nebesitikiu ir šį pavasarį vyko nuostabi akcija, kurios metu kažkuri kurjerių tarnyba atvežė į namus didžiulę dėžę, į kurią buvo galima prikrauti rūbų, knygų, smulkių buities prietaisų ir juos išvežė tiems, kam to labiausiai reikia. Tereikėjo susimokėti už kurjerio paslaugas. Man tai buvo didžiulis išsigelbėjimas, todėl sekite tokia akcijas.

Kai dariau nemenką indų atsikratymą, nuvežiau juos savo seneliui. Jam jie puikiai praverčia. Taip, daiktų mažinimas reikalauja laiko, tačiau to rezultatas atperka visus vargus. Namai tampa švaresni ir erdvesni ir viduje (dvasiškai, emociškai) tampa žymiai lengviau. Taip pat smulkius daiktus dėkite į stambesnius, pvz. aš turiu daug popierių ir kanceliarinių prekių, tad jas sudedu į dėžes, dėžutes ir namai atrodo žymiai tvarkingesni, o ir viską surasti tampa daug paprasčiau. Taip pat kai kurios dėžutės tampa interjero dekoracijomis.

Kiti turi problemą su knygomis, kurių prisiperka turbūt daugiau nei rūbų. Ką daryti? Nepirkti, o pasiimti iš bibliotekos arba mainytis su draugais/nepažįstamais - dabar yra visokių įdomių dalinimosi būdų :)

Net neabejoju, jog kiekvienas jūsų galite atrasti laiko daiktų mažinimui. Laiko galima rasti viskam, tik klausimas, kam skiriate prioritetą arba jums reikia gero spyrio į užpakalį:) Gal kelias savaites vietoje filmo vakare ar laiko parduotuvėje (galima užsisakyti Barboroje :)), skirkite laiko daiktų tvarkymui? Tiesa, nežinau, ką patarti, turintiems vaikų - gal duoti juos pažiūrėti antrai pusei ar draugams? Manau užteks vienos dienos didžiajai daliai susitvarkymo, o jeigu vaikas pakankamai didelis, tvarkytis kartu!

Beje, kad tvarkymasis neatrodytų toks baisus ir grandiozinis, galima tvarkytis po vieną kambarį. Vienam kartui - vonią, kitam - virtuvę ir t.t. kol apeisite visus kambarius. Galite vienam kambariui paskirti vieną dieną per mėnesį. Ar tai daug? Nemanau, bet žingsnis, po žingsnio, jūs artėsite link išsvajoto gyvenimo be nereikalingų daiktų!

Paklauskite savęs, ar man dabar svarbiau manikiūras (kelios valandos), ar namų tvarka? Gal galiu šiandien negaminti, o užsisakyti į namus ir tą laiką skirti tvarkymuisi? Kai nori, man atrodo, viskas įmanoma - juk vardan geresnės savijautos namuose stengiamės! Skirkime jiems daugiau dėmesio nors kartą per metus.

Na, o pabaigai rekomenduoju šią knygą - "Everything in its place", kuri ir įkvėpė parašyti šį straipsnį. Joje daug pavyzdžių iš namų su daaaug daiktų ir patarimų, kur juos dėti. Beje, jeigu esate linkę kaupti daiktus, pasistenkite pirkti kelių paskirčių baldus, pvz. naktinį staliuką su spintele, pufą su daiktų dėže, kavos staliuką su papildoma vieta po stalviršiu ir pan.

Na, tai kaip? Ar pas jus namuose trūksta vietos ar pakanka? Gal įkvėpiau pagaliau padaryti generalinę tvarką? :) Parašykite komentaruose po straipsniu.

7
Komentarai

Inga

Įkvėpėt, ačiū! :)
Susitvarkyti, išsiskalbti, atiduoti, parduoti, surūšiuoti, išmesti - tai kone asmeninė fizinė ir psichologinė higiena. Atrodo ir kvėpuot lengviau, ir namai šviesesni, erdvesni. Man patiko "konmari method".
Kokio dydžio buto/būsto reikia? Aš skaičiuoju taip - žmonių skaičius + 1. pvz., 4 asmenų šeima: 1- tėvų miegamasis, 2 - vaikų kambariai, 1 svetainė, 1 darbo/hobių kambarys.
Mes gyvename 3 kambarių bute, esame 3 asmenys. Nori nenori supranti, kad reikia to papildomo kambario, nes:
*nenoriu, kad vyro kompas su stalu atkeliautų į svetainę ar miegamąjį;
*vaikas negyvens amžinai mūsų miegamajame, jam reikia savo erdvės. 
Taip, gyvendavo ir gyvena žmonės visaip. Susispaudę ir po kelias kartas vienam bute. Ir nieko, išgyvendavo. Sutinku. Bet aš esu žmogus, galiu judėti, pasirinkti, o ne medis, kuris negali pakeisti savo buvimo vietos.
Tiesiog... arba mažini savo norus, arba didini pajamas. Kas nori ieško galimybių, kas nenori - priežasčių.
Tokie "švarinimosi" straipsniai visada padeda ir įkvepia. Ir manau reikalingi profilaktiškai :)

(5) · (0) · Atsakyti · 2018 m. spalio 23 d.

Evelina Aleliūnienė

Ypač didesnio būsto reikia, kai abu šeimos nariai dirba ir iš namų. Juk nesinori virtuvėje ar miegamajame dirbti (nors teko). Nori nenori, reikia atskiro darbo kambario ir toks mūsų naujuose namuose tikrai bus! Šiuo metu tai vos ne pagrindinis kambarys :D
Teisingai sakote, kad arba mažini norus, arba didini pajamas. Tai galioja viskam!
Džiaugiuosi, kad patiko straipsnis!

(1) · (0) · Atsakyti · 2018 m. spalio 24 d.

Zivile

As irgi kartas nuo karto darau daiktu mazinimo akcija - dazniausiai isisuku i rubu spinta. Dalis keliauja i antras rankas (ypac vaiku rubeliai), dalis - i HM tekstiles surinkimo punkta, nes jie priima visokia tekstile perdirbimui (bent taip sako. O as tikiu :) ). Po tokio svarinimosi apima ziauriai geras jausmas. Kas del kitu daiktu, tai deja, ne taip lengva ju atsikratyti... nes atrodo, turime tik reikalingiausius. Aisku, mano piestukai, popieriukai ir kitos hobiu priemones yra nelieciamos :D  

O siaip tai pritariu jusu minciai - arba keltis i didesnius namus, arba nustoti pirkti naujus daiktus. Ypac antras variantas paprastas :)

(1) · (0) · Atsakyti · 2018 m. spalio 23 d.

Evelina Aleliūnienė

Aš irgi mąstau išbandyti HM paslaugą, bet kažkaip gaila tobulos kokybės rūbus ten atiduoti, tai va ir laikau drabužinėje nesugalvodama, kaip juos realizuoti :) Turiu dar problemą su rūbais, kai internetu perku, nes ne visada tinka, o grąžinti tingiu :D

(0) · (0) · Atsakyti · 2018 m. spalio 24 d.

Erika Banevičienė

Man labai patinka Konmari metodas. Taip išmokau atsikratyti net senais laiškais, suvenyrais, kurie atrodė brangūs. Turiu malonumą dovanoti, tam kam reikia. Pasiklausinėju draugių, gal reikia sijono ar suknelės, leidžiu pasimatuoti. O jei tinka pasiima. Indus vežu anytai. Kai kuriuos daiktus palieku prie konteinerių. Staigiai dingsta ;). Dedu į "mamyčių klubus" - už šokoladą. 

(1) · (0) · Atsakyti · 2018 m. spalio 25 d.

Evelina Aleliūnienė

Jau antras komentaras mini "Konmari" metodą. Eisiu googlint :)
Šaunu, kad mokate atsisveikinti su daiktais!

(1) · (0) · Atsakyti · 2018 m. spalio 27 d.

daina

blogiausia, kad reikia rūšiuoti, t.y. galvoti, reikės to drabužio, dėvėsiu jį, ar ne. Nes...būna, kad gauni iš draugų drabužį, bet kol kas neturi, prie ko jį dėvėti; YRA PRAGULĖJĘ  20m. ir daugiau, kol atranda  savąją "porą". ( Į pard. nevaikštau, naujų drab. neįperku). O rūšiuoti galvojant reikia didžiulės kantrybės, bet apima frustracija ir vėl viskas nugula į lentynas, maišus, dėžes- gal dar prireiks:-(

(2) · (0) · Atsakyti · 2018 m. spalio 29 d.

Teksto autorius

Evelina
Evelina

Esu Evelina Aleliūnienė, E-interjeras.lt įkūrėja, interjero dizainerė. Šio tinklaraščio rašymas man padeda dirbant tokio pobūdžio darbą bei suteikia didelį pluoštą gražių idėjų Jums!

Teksto autorius

Evelina
Evelina

Esu Evelina Aleliūnienė, E-interjeras.lt įkūrėja, interjero dizainerė. Šio tinklaraščio rašymas man padeda dirbant tokio pobūdžio darbą bei suteikia didelį pluoštą gražių idėjų Jums!

Susiję įrašai

Prekių krepšelis

Krepšelis tuščias

Konsultacija internetu

NET 84

BALDŲ IŠDĖSTYMO PLANAI!

Tik tiems, kurie prenumeruos naujienlaiškį. Visi planai atlikti interjero dizainerės Evelinos Aleliūnienės.

Jeigu naujienlaiškį jau prenumeruojate, tiesiog įveskite savo duomenis dar kartą. Jeigu esate naujas prenumeratorius, turėsite patvirtinti prenumeratą.