Susiję tag'ai
#Patarimai
Nepraleisk! Naujas video!
2019 m. spalio 24 d.

Teksto autorius: Evelina

Savo Instagram paskyroje kažkada sulaukiau klausimo, kaip patarčiau išlaikyti namus švarius, bet kadangi nesu pedantė ir tvarkytis nei mėgstu, nei tą dažnai darau, paprašiau pagalbos savo sekėjų ir savo patarimais mielai pasidalino 3 moterys - Ieva, Irena ir Julija.

Kiekviena jų pasidalino savo tarkymosi rutina pagrindiniams namų kambariams bei įvairiais tips&tricks, tad esu be galo dėkinga už skirtą laiką. Galbūt jų pasakojimai įkvėps ir jus daugiau laiko ir reikšmės skirti tvarkai namuose palaikyti, o jeigu turite patarimų, kurių čia neradote, būtinai parašykite juos komentaruose po straipsniu!

Pirmoji patarimais dalinasi Ieva Kursah. Jos Instagram paskyra čia.

1. Tvarkymosi grafikas

Mano butas nedidelis, bet aš nenoriu viso savaitgalio skirti tvarkymuisi, todėl turiu tokį grafiką:

  • Pirmadienis: plaunu grindis ir valau dulkes, lieju gėles, jei reikia;
  • Antradienis: vonios kapitalinė tvarka;
  • Trečiadienis: lyginimas;
  • Ketvirtadienis: virtuvės kapitalinė tvarka;
  • Penktadienis: plaunu grindis ir valau dulkes;
  • Šeštadienis: keičiu patalynę;
  • Sekmadienis: šventą dieną nedirbu :)

Kiekvieną dieną paleidžiu robotuką siurbti grindis. Reikalui esant, plaunu grindis dažniau.

2. VIRTUVĖS TVARKYMAS

Pirmiausia nukraustau visus paviršius. Tada imu kempinėlę su šlakeliu indu ploviklio (naudoju ekologiškus ne agresyvius), nušveičiu plyteles, spintelių dureles, stalviršį, viryklę. Viską švariai nuvalau su šlapiu skudurėliu, nusausinu. Sudedu į vietą visus daiktus, stengiuosi neapkrauti.

Su šlakeliu indų ploviklio ir soda iššveičiu kriauklę (mūsiškė metalinė) ir palieku, nenuplaunu. Tuo metu sutvarkau spintelės vidų, kurioje laikome šiukšles. Išvalau, reikalui esant, išplaunu šiukšlių kibirus, nuvalau visur dulkes. Su vandens ir acto mišiniu išvalau šaldytuvą. Pažiūriu, ar nėra maisto produktų, kurie tuoj pradės gesti ir kuriuos reikia suvartoti greitai. Galiausiai išplaunu kriauklę ir išsausinu.

3. VONIOS KAMBARIO TVARKYMAS

Pirmiausia nuvalau dulkes, tada viską iššveičiu su kempine ir ekologišku WC valikliu. Taip, viską šveičiu su WC valikliu, nes jis gerai valo ir dezinfekuoja. Tada išvalau veidrodžius, nusausinu visus paviršius ir su kempine iššveičiu grindis. Po to jas perplaunu švariu vandeniu. Kiekvieną vakarą, prieš eidama gulti, į klozetą įpilu valymo skysčio. Vonios valymui turiu atskirus skudurus, kurių kitur nenaudoju. 

4. SVETAINĖS TVARKYMAS

Kaip matėte grafike, du kartus savaitėje valau dulkes ir plaunu grindis. Taip pat kiekvieną vakarą į vietą sudedu Magdos (dukros) žaislus ir daiktus, paliktus ne vietoje. Svarbu, kad viskas turėtų savo vietą ir dienos pabaigoje ten atsidurtų. Naudoju daiktadėžes daiktams be vietos, įvairiems pakrovėjams. Sudedu pagalvėles į vietą ant sofos, sulankstau pledus ir sudedu juos į pintinę, jei jie buvo naudoti. Magdos žaislus laikau svetainėje daiktadėžėse.

Gal turi patarimų, kaip į tvarkymąsi įtraukti ir vaikus?

Daryti tai žaidimo forma, kartu dėlioti žaislus, valyti dulkes. Svarbu, kad nebūtų prievartos, nes dažniausiai tai atbaido vaikus. Pavyzdžiui, drabužius visada tvarkau su savo trimete. Ji man paduoda rūbą, aš jos paklausiau, kas tai ir lankstau. Kartais pasimėtom iš kojinių, ji juokiasi, jai linksma ir tada toliau dėliojam. Svarbu, kad butų faina.

VALYMO PRIEMONIŲ REKOMENDACIJOS

Šaldytuvo valymui - tik actas, visiems virtuvės paviršiams geriausiai man yra indų ploviklis, nes net ir spintelės apsineša riebalais gaminantm todėl jis geriausiai viską išvalo. Vonioje viską valau su WC valikliu, nes jis dezinfekuoja ir labai gerai valo. Grindims plauti naudoju parketui skirtus valiklius ir įlašinu kelis arbatmedžio, eukalipto arba citrinžolės eterinio aliejaus lašus. Daug kur naudojame sodą.

Labiausiai tvarkytis padeda grafikas, nes taip nesusikaupia daug darbų vienai dienai. Kiekvieną dieną padarai po nedaug ir namai visada švarūs.

Antroji pašnekovė - Irena Vanagė. Jos Insgram paskyra čia.

Mano top'ai: plastilino, piešimo ar kitų teplių darbelių vaikams neleidžiu daryti ant stalo. Tam turi plastikinius padėklus, po to juos tiesiog nuvalome drėgna servetėle. Langus valo robotas - palengvina man labai darbą.

Dar viena labai svarbi taisyklė. Kiekvienas susitvarko po savęs. Patikėkite, kaip tai palengvina buitį. Ir dar: nemėgstame palaidų daiktų, viskas spintelėse arba dėžutėse. Namai atrodo kur kas geriau ir tvarkingiau. Gyvenu 200 kv. name su šuniu ir trimis vaikais. Tvarkytis yra iššūkis. Tai, jeigu nebus taisyklės tvarkytis po savęs, aš ne tik visą dieną skirsiu tvarkymui, bet ir iš namų nieko neliks. 

Pridėjau foto, kaip laikau vaistus. Labai patogu ir vyras viską randa ir spintelėje atrodo tvarkingai.

 

1. Tvarkymosi grafikas

Šiuo metu esu vaiko priežiūros atostogose, todėl tvarkausi kasdien. Esu išsikėlusi tikslą - kasdien susitvarkyti bent viena kampą /stalčių ar kt. Generališkai. Kartais būna visai nedidukas stalčius ar lentyna. Į savaitę kartą tvarkau pilnai visus kambarius, plaunant grindis ir t. t. Kas dieną tik aptvarkau.

2. VIRTUVĖS TVARKYMAS

Kartą per savaitę valau spinteles. Valau nano technologija pagamintomis šluostėmis. Valant su ja kriauklę, galima iškart pereiti ant stiklo, nes ji neperneša purvo ant kito paviršiaus. Tai pagreitina valymo procesą.

3. VONIOS KAMBARIO TVARKYMAS

Generališkai vieną kartą savaitėje. Valau su tomis pačiomis šluostėmis. 

4. SVETAINĖS TVARKYMAS

Daiktų sudėjimas į vietą, paviršių valymas, siurbimas. Mane gelbsti robotas siurblys ir robotas plovėjas. Sukasi svetainėje non stop.

 

Gal turi patarimų, kaip į tvarkymąsi įtraukti ir vaikus?

Niekada netvarkau vaikų kambario. Jie žino, kad tai jų pareiga. Nuo mažumės pratinau man padėti, visada sulaukiu pagalbos. Susitvarkius pasiūlau pasidžiaugti, kaip dabar gražu. Tai išties motyvuoja.

VALYMO PRIEMONIŲ REKOMENDACIJOS

Nano šluostės, dar iš Lidl perku drėgnas servetėlės, labai vaikai mėgsta su jomis dulkes valyti, ar stalą, po piešimo akvarele :) 

Trečioji pašnekovė - Julija. Jos Instagram paskyra čia.

Pagrindinė mano tvarkymosi idėja yra ne tvarkymasis, o tvarkos palaikymas. Po kiekvieno buitinio veiksmo - maisto gaminimo, skalbimo, prausimosi ir t.t. - iškart sutvarkau, kad veiksmo vieta būtų tokia, kokią ją radau. Šį įprotį išsiugdžiau atsikrausčius į naujus namus, kur viskas buvo šviežia ir švaru, o tą švarą norėjosi matyti kuo ilgiau. Įžvelgiu tokiame požiūryje kelis privalumus. Pirmiausia, namuose nesusidaro tas vaizdas, kai apžvelgi namus, atsidūsti ir sakai  "laikas tvarkytis” - kadangi visos namų erdvės nuolat palaikomos vienodos būklės, o ne laukiama, kol “išsipurvins”.

Antra, kassavaitinis tvarkymasis užtrunka mažiau ir leidžia daugiau dėmesio skirti ne daiktų sudėliojimui ar pridžiuvusių dėmių šveitimui, o tikram valymui (dulkės, stiklai/veidrodžiai, grindų plovimas, vonios plytelių plovimas, santechnikos valymas ir pan.). Taip pat, visada jei eidama pro šalį pamatau pvz. purvą ant sienos, šiukšlę ar plėmą, iškart nuvalau. Aš daug keliauju ir dievinu viešbučių švarą, todėl man patinka kai namuose yra tokia pat “viešbutinė” kasdienė švara.

Nors ne visada pavyksta, tačiau labai mėgstu prieš miegą susitvarkyti virtuvės ir vonios kambario paviršius - be galo malonu pradėti naują dieną švariomis mintimis ir švarioje aplinkoje. Privalumas - kai tvarkaisi vakare, niekas netrukdo :)

Kiekvienam daiktui namuose paskiriama konkreti vieta ir daiktas visada turi grįžti į jam skirtą vietą. Tos pačios paskirties ar vienodi daiktai grupuojami kartu, kad nereikėtų ilgai galvoti kur ko ieškoti - pvz. paimi elektronikos pintinę ir žinai, kad ten rasi sau reikiamą laidą. Drabužius esu išauklėta nuo vaikystės tik nusivilkus iškart dėti į jiems skirtą vietą. Deja, bet daugumoje atvejų drabužiai ar kiti dažnai naudojami daiktai po žodžių “tuoj nunešiu į vietą, tik pirmiausia padarysiu X” taip į savo vietą ir negrįžta. Prie šio punkto dar pridėčiau, kad namuose apskritai stengiamės turėti kuo mažiau daiktų, ypatingai įvairiausio dekoro, kuris mano nuomone tik sukuria vizualinį triukšmą. Man švara visada asocijuojasi su tuščiais paviršiais ir neperkrauta aplinka.

Namai man niekad nebus tvarkingi be namų kvapo. Manau, kad tai paskutinis štrichas kiekviename tvarkymasi. Kvapas namams suteikia prabangos. Mano namuose kvapai yra su odos, udo medienos, bergamotės, ambros ir sandalo natomis -  naudojame žvakes, lazdeles ir purškiamus namų kvapus. 

1. Tvarkymosi grafikas

Vonios maišytuvus valau kasdien, o bendrai virtuvė ir vonia kosmetiškai sutvarkoma kas 1-2 vakarus, pilnas valymas - kiekvieną šeštadienį. Šeštadieniais tvarkausi nuodugniai - pakeičiama visa tekstilė, išvalomi paviršiai, grindys, siurbiami baldai. Drabužinę sutvarkau kartą per mėnesį (savo dalį kartais ir dažniau). Vasaros metu kas porą savaičių prisideda langų valymas ir balkono baldų tvarkymas.

2. VIRTUVĖS TVARKYMAS

Virtuvėje mėgstu palaikyti tuščią stalviršį (ant jo lieka tik arbatinukas, putos plakiklis ir vaza su gėlėmis), todėl tvarkymas prasideda nuo stalviršio atlaisvinimo nuo ne vietoje paliktų indų/virtuvės įrankių. Tuomet išvalau kaitlentę, po to seka paties stalviršio, virtuvės rankenėlių ir plautuvės valymas. Pastaroji yra mano galvos skausmas - juoda tektonitinė plautuvė, ant kurios lieka kiekvienas vandens lašelis - teks pirkti specialų valiklį, kadangi jokios kitos priemonės jos neįveikia. Profilaktiškai prabraukiu ir fasadus, nors juos išvalome iškart jei gaminant išpurviname. Visiems paviršiams virtuvėje naudoju vieną priemonę - universalų Frosch purškiamą valiklį ir mikrofibros šluostę.

3. VONIOS KAMBARIO TVARKYMAS

Kadangi namuose labai kalkėtas vanduo, tai maišytuvus valome kasdien. Kitaip neįsivaizduoju, kaip galima būtų juos išvalyti jei kalkes paliktume ant paviršių ilgesnį laiką. Turiu akrlinę vonią, ją valau dviem etapais - pirmiausia pašalinu nešvarumus melamino kempinėle (puikiai nuvalo ant sienelių besikaupiančius odos ir nešvarumo likučius), o paskui nuskalavus papildomai pereinu paprasta kempine ir bet kokia plaunama priemone (dažniausiai dušo geliu). Tokiu pat principu plaunu ir praustuvą. Klozetui naudoju melamino kempinėles ir specialaus valiklio kombinaciją (naudoju valiklį iš Lidl - jis kažkokiu magišku būdu sugeba padaryti klozetą baltutėlį). Veidrodį valau be papildomų priemonių - turiu specialų skudurėlį (ne mikrofibra, kažkokia kita medžiaga), kurį pakanka sušlapinti ir nuvalyti veidrodį - viskas nusivalo. Plyteles, stalviršį ir spinteles valau su minėtu Frosch. 

4. SVETAINĖS TVARKYMAS

Svetainėje beveik nėra ką valyti, nes joje tik sofa, antikvarinė siuvimo mašina ir katės drąskyklė. Valymui pakanka dulkių siurblio ir šluostės :)

Gal turi patarimų, kaip į tvarkymąsi įtraukti ir vaikus?

Aš neretai susimąstau - kodėl žmonės nemėgsta tvarkytis? Reikia pripažinti, kad dažnai neturime laiko ar jėgų (aš irgi neretai neturiu tam laiko). Tačiau man rezultatas, kurį suteikia tvarkymasis, įprasmina visas sudėtas pastangas - tvarkomės pirmiausia tam, kad patys jaustumėmės savo namuose gerai. Vienintelė ir stipriausia motyvacija tvarkytis yra matomas tvarkymosi rezultatas. O tam visų pirma turi būti atskaitos taškas - idealiai švarūs namai. Kai vieną kartą pamatysite savo namus tobulai išblizgintus, esu tikra, kad kiekvieną kartą sieksite gauti tokį pat efektą.

Kalbant apie šeimos narius, mano akimis vienintelis veiksmingas būdas yra įtraukimas - padėti po šeimos nario atlikto veiksmo (pvz. išgėrus kavą ar išsimaudžius) kartu sutvarkyti veiksmo vietą. Po kokio 10 karto pagalbos namiškiams nebereikės - susiformuos įprotis. Nors aš visgi laikyčiausi nuomonės, kad kiekvienas suaugęs žmogus turi pats suvokti, kad tvarkytis yra būtina, ir čia jokia ne “namų šeimininkės pareiga”. Tiems, kas girdi tokią frazę tegaliu patarti bėgti kuo toliau. Kalbant apie vaikus, manau, kad niekada nėra per anksti mokyti vaiką tvarkos. Nuo pat tos dienos, kai vaikas išmoksta sėdėti, jau galima pratinti jį tvarkos (pvz. paimti minkštą krepšį ir kasdien kartu sudėti ten visus žaislus). Pasikartosiu, mano nuomone, svarbu išugdyti žmoguje įprotį visų pirmą susitvarkyti po savo veiklos - toliau šis įprotis išauga ir į tiesiog tvarką mėgstančio žmogaus savybes. Ir dar - matydami tvarkingų tėvų pavyzdį vaikai tiesiog negali užaugti netvarkingi :)

VALYMO PRIEMONIŲ REKOMENDACIJOS

Kaip minėjau, stengiuosi būti minimaliste, todėl ir priemonių turiu minimaliai - universalus valiklis visiems paviršiams, klozeto valiklis, grindų valiklis (vyras naudoja, man jis nepatinka), mikrofibros šluostės ir stiklų/veidrodžių šluostės. Turiu dar langų valiklį, bet jį retokai naudoju - man patiko internete rastas būdas plauti langus smarkiai praskiestu indų plovimo skysčiu. Namie visiškai neturime kilimų, todėl labai pasiteisino dulkių siurblys-robotas. Jo galios pakanka grindims išsiurbti ir šlapiai iššluostyti (pastaroji funkcija pas jį veikia ne itin gerai, bet kosmetiškai grindų atgaivinimui tiks). Kitiems baldams naudojame rankinį siurblį, kurio irgi pakanka trupiniams iš tarpų ištraukti ir katės pūką surinkti. 

8
Komentarai

Milda

WOW, man čia visiškas kosmosas :D Esu skaičius, kad taip reiktų tvarkytis, bet dar nesu sutikus žmonių, kurie tai iš tiesų darytų :) Kad visiem reiktų susitvarkyti po savęs, tai - labai geras patarimas, bet aš vieną kartą dariau eksperimentą namuose ir laukiau kol vyras pastebės jog reikia nuvalyti muilo ir pūkų dėmę nuo vonios atbrailos. Laukiau du mėnesius - nepastebėjo, kol neparodžiau. Ir taip, du mėnesius neploviau vonios :D

(3) · (0) · Atsakyti · 2019 m. spalio 24 d.

Evelina Aleliūnienė

Ha ha, prajuokinot :D Bet bent išbandėt! Matyt ne visiems veikia laukimas, kol pastebės!
Man tai iki jų tvarkos lygio dar toli toli... kaip iki Kinijos :D

(3) · (3) · Atsakyti · 2019 m. spalio 24 d.

Ugnė

Perskaičiau ir pasijutau nevala nors tikrai tokia nesu nei aš, nei mano namai. Ar tikrai reikia taip dažnai kruopščiai tvarkytis, generalinius valymus daryti? Perskaičius pirmą tvarkymosi grafiką tai prieš akis iškilo Monikos iš Draugų vaizdas kaip ji šveičia virtuvę :D

Yra ir gerų patarimų bet tikrai iki tokio lygio kaip iki Kinijos

(6) · (0) · Atsakyti · 2019 m. spalio 24 d.

Evelina Aleliūnienė

Niekas nesako, kad reikia, bet kažkokių idėjų gal galima pasisemti ir sau. Ar bent įkvėpimo kažkokią vietą sutvarkyti, kurios seniai netvarkėm :D
Kiekvienas tvarkosi, kaip jam labiausiai priimtina, manau čia nėra jokių taisyklių :)

(1) · (0) · Atsakyti · 2019 m. spalio 24 d.

Er

O man labai patiko :) tvarkytis nemėgstu, ypač tam gaila skirti savaitgalius. Uztad labai priimtina mintis apie valymo grafiką - jau kurį laiką bandau save į tokį įtraukti

(2) · (0) · Atsakyti · 2019 m. spalio 28 d.

Smilte

Iš tiesų patiko tvarkymosi pagal grafiką idėja. Tai daug geriau, nei skirti visą šeštadienį namų tvarkymui. Reikės išbandyti :)

(2) · (0) · Atsakyti · 2019 m. spalio 30 d.

Lina Balčiūnė

OMG! Jau beskaitant atrodo pavargau :DDD labai norėčiau būt tokia tvarkinga, bet deja...nu neturiu tokios motyvacijos, kad einu tvarkytis, nes žinau kaip bus gražu po to :D bet...straipsnis iš esmės labai patiko! Mažais žingsneliais gal ir aš išsiugdysiu įpročius, gal ne kiekvieną savaitę po generalinį, kas tris, kas dvi, o gal kažkada ir kasdien... :) 

(7) · (0) · Atsakyti · 2019 m. lapkričio 7 d.

Austė

Super patarimai, tas, kur kiekvieną dieną po vieną kampą sutvarkyt - genealu. Ir nepavargsti taip, ir "neužknisa" vieną dieną su šluostėm lakstyt. Aš kol kas ką geriausio atradau, tai visada dėtis vienkartines pirštines, bent tiek nervo nebūna, kad nagai susigadino ar rankos šerpetoja.

(0) · (0) · Atsakyti · 2021 m. birželio 28 d.

Teksto autorius

Evelina
Evelina

Esu Evelina Aleliūnienė, E-interjeras.lt įkūrėja, interjero dizainerė. Šio tinklaraščio rašymas man padeda dirbant tokio pobūdžio darbą bei suteikia didelį pluoštą gražių idėjų Jums!

Teksto autorius

Evelina
Evelina

Esu Evelina Aleliūnienė, E-interjeras.lt įkūrėja, interjero dizainerė. Šio tinklaraščio rašymas man padeda dirbant tokio pobūdžio darbą bei suteikia didelį pluoštą gražių idėjų Jums!

Susiję įrašai

Prekių krepšelis

Krepšelis tuščias

Konsultacija internetu

NET 84

BALDŲ IŠDĖSTYMO PLANAI!

Tik tiems, kurie prenumeruos naujienlaiškį. Visi planai atlikti interjero dizainerės Evelinos Aleliūnienės.

Jeigu naujienlaiškį jau prenumeruojate, tiesiog įveskite savo duomenis dar kartą. Jeigu esate naujas prenumeratorius, turėsite patvirtinti prenumeratą.